Arctic Monkeys przekroczyli 1 mld wyświetleń. Tylko kilku rockowym grupom się to udało

Opublikowano 19.06.2020 12:07 -


Utwór "Do I Wanna Know" zespołu Arctic Monkeys przekroczył niedawno magiczną granicę 1 mld wyświetleń w serwisie YouTube. Do tej pory udało się to tylko kilku piosenkom wykonywanym przez zespoły rockowe.

Premiera singla "Do I Wanna Know" odbyła się równo 7 lat temu - dokładnie 18 czerwca 2013 roku. Utwór pochodzi z przedostatniego albumu grupy zatytułowanego "AM". To do tej pory najlepiej sprzedająca się i chyba najpopularniejsza płyta Arctic Monkeys. W Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych sprzedano łącznie niemal 3 mln kopii.

Co ciekawe, w "klubie 1 mld wyświetleń" na YouTube znajduje się obecnie zaledwie siedem rockowych utworów, z czego tylko dwa to piosenki wydane po 2000 roku. Zaszczytny pułap przekroczyli do tej pory:

  • Arctic Monkeys - Do I Wanna Know (1,01 mld wyświetleń);
  • The Cranberries - Zombie (1,01 mld wyświetleń);
  • Nirvana - Smells Like Teen Spirit (1,08 mld wyświetleń);
  • Guns N' Roses - Sweet Child O' Mine (1,09 mld wyświetleń);
  • Queen - Bohemian Rhapsody (1,16 mld wyświetleń);
  • Guns N' Roses - November Rain (1,37 mld wyświetleń);
  • Linkin Park - Numb (1,39 mld wyświetleń).

Zestawienie to jest o tyle dziwne, że nie zobaczymy w nim np. The Beatles czy Led Zeppelin. A to przecież zespoły wręcz synonimiczne z gatunkiem rock. Powodem takiego stanu rzeczy jest przede wszystkim opieszałość właścicieli praw autorskich do legendarnych utworów w publikowaniu ich na oficjalnych kanałach YouTube.

Powyższy ranking mógłby wyglądać zupełnie inaczej gdyby Led Zeppelin udostępniało "Stairway to Heaven" dłużej niż 2 lata (tak, utwór pojawił się na YouTube w oficjalnej wersji dopiero w 2018 roku!). Tak samo Beatlesi dopiero od kilku lat publikują swoje piosenki w serwisie. Gdyby doszło do tego wcześniej, może "Come Together" czy "Hey Jude" również miałyby już 1 mld wyświetleń.

Wieści z Rozładowani.pl