Konflikty światowe z wykorzystaniem internetu charakteryzują się zupełnie innym obliczem, niż te, które znaliśmy wcześniej z historii. Tajemnicze symbole i znaki rozchodzą się w zastraszającym tempie, cenzura w mediach społecznościowych sprawia, że nigdy do końca nie wiadomo, co właściwie się dzieje, nie mówiąc już o tym, że nie ma szans otrzymać obiektywnych faktów, a głównie emocjonalne zdjęcia, relacje czy fotografie.
Konflikt izraelsko-palestyński, chociaż zamrożony od wielu lat, znowu znalazł się na pierwszych stronach wirtualnych gazet, a do komentowania przystąpiły rzesze użytkowników po obu stronach. Opinie mieszają się z faktami, zdjęcia tragicznych scen latają bez cenzury po różnych portalach, a każda informacja brzmi, jak próba dezinformacji przez stronę przeciwną.
Użytkownicy TikToka, od początku października, zaczęli publikować materiały ze wsparciem Palestyńczyków i opatrywać je krótkim komentarzem z emoji arbuza. Wielu odbiorców było zdezorientowanych, skąd pochodzi ten symbol i co oznacza, a okazuje się, że jest on odpowiedzią na cenzurowanie materiałów związanych z Palestyną.
Symbol arbuza wyrazem wsparcia Palestyny
W dzisiejszym świecie mediów społecznościowych, gdzie cenzura i polityczne napięcia są na porządku dziennym, symbole często zastępują słowa. Nie inaczej dzieje się w konflikcie izraelsko-palestyńskim, gdzie nic nie jest do końca czarno-białe i niezwykle trudno zorientować się w faktach, które chaotycznie pojawiają się w mediach. Ostatnio, emoji arbuza stało się nieoczekiwanym, ale potężnym symbolem palestyńskiego oporu i protestu, szczególnie na platformach takich jak TikTok, a użytkownicy zaczęli masowo okazywać swoje wsparcie.
@c4news Watermelons have become a pro-Palestinian symbol of support – here’s why. #c4news #channel4news #palestine #gaza #watermelon
Arbuz od dawna jest symbolem protestu Palestyńczyków. W obliczu podejrzeń o cenzurę treści dotyczących Strefy Gazy w mediach społecznościowych emoji arbuza zaczęło zastępować palestyńską flagę. Podobnie jak flaga, emoji łączy kolory czerwony, zielony i czarny. Jest ona wyrazem poparcia Palestyńczyków, a zarazem wyrazem niezgody co do cenzury w mediach społecznościowych.
Emoji arbuza stało się popularne na TikToku po tym, jak filtr, który zachęca użytkowników do śledzenia wzorów z arbuzem, stał się masowo udostępnianym viralem. Jego twórca, artysta efektów VR Jourdan Louise, przeznaczył wszystkie dochody z monetyzacji filtra na pomoc humanitarną dla Strefy Gazy.
@xojourdanlouise USE THIS FILTER 🍉 to help the people of Gaza. As an AR creator, I am part of the Effect Creator Rewards program – basically like the creativity fund but for effect creators. This allows me to earn money for each unique video published using my effects*. I have created this FILTER FOR GOOD effect and will be donating the rewards earned to charities providing aid in Gaza. I know many of us don’t know how to help, but it can be as simple as posting a video with this filter! *Effects only can start earning rewards once 200,000 people have posted a video using it, so we need 199,999 more — which seems like a lot but it can easily be achieved! Please comments, save, and share to boost and encourage everyone to use this filter 🍉 #newfilter #effecthouse #watermelon #free #blackgirlsintech #activism #augmentedreality #socialchange #filterforgood
Symbol arbuza ma duże znaczenie w kulturze Palestyny
Symbol arbuza był odpowiedzią na historyczny zakaz obnoszenia się z flagą Palestyny, jeszcze w czasach wojny sześciodniowej w 1967 roku. Od tamtego momentu, Palestyńczycy zaczęli manifestować swoje poparcie dla własnego narodu za pomocą arbuza, który symbolicznie odzwierciedla kolory flagi.
Przekładając ten symbol na współczesne czasy, emoji arbuza stało się prostym sposobem okazania swojego wsparcia i wyrazem sprzeciwu przeciwko cenzurze w mediach społecznościowych. Na niektórych platformach wiadomości dotyczące Strefy Gazy są od razu usuwane, a użytkownicy zaczęli nawet „szyfrować” nazwę państwa, umieszczając w opisie słowo „P@lestyna” zamiast „Palestyna” w obawie przed cenzurą.
Podsumowanie
W sytuacji współczesnych konfliktów, zdecydowanie nic nie jest tak oczywiste, jak nam się wydaje. Każdy ma swoje własne przekonania, wartości i źródła, z których czerpie informacje, w które wierzy. W sytuacji, w której nigdy nie wiemy, które wiadomości właściwie są obiektywne, powstaje wiele dezinformacji, szerzenia nieumyślnej propagandy i głębokiego niezrozumienia przyczyn konfliktu.
W epoce cyfrowej, gdzie cenzura i polityczne napięcia przenikają do przestrzeni online, emoji arbuza stało się nie tylko symbolem palestyńskiego oporu wobec okupacji, ale także oporu wobec cyfrowej cenzury palestyńskich głosów. Jego użycie przekracza granice cyfrowego świata, stając się globalnym oznaczeniem solidarności z Palestyńczykami, a tym samym formą ekspresji wszystkich tych, których porusza codzienny zalew informacji, które są niemal niemożliwe do zweryfikowania.