Dziś wybór urządzeń z elastycznymi wyświetlaczami jest prawie żaden – 2 modele od Samsunga i Motorola ze swoim RAZR. Choć cena i kruchość konstrukcji na razie odstrasza bardziej niż brak szerokiej gamy urządzeń, wejście na rynek kolejnych na pewno zmieni aktualną sytuację.

Huawei i Xiaomi z elastycznym szkłem

Xiaomi Flex

Plany Huawei i Xiaomi na następny rok zdradziły zakupy komponentu używanego przy zabezpieczaniu delikatnego elastycznego wyświetlacza – UTG, czyli Ultra Thin Glass. Takie zabezpieczenia używa Samsung w swoim Samsung Z Flip. Choć nie jest to może poziom odporności na zarysowania, jaki byśmy sobie życzyli, lepsze to niż nic. Zakup takiego komponentu niemalże gwarantuje nam, że trwają prace nad urządzeniem wyposażonym w elastyczny wyświetlacz. Huawei na swoim koncie ma modele Mate X i Mate XS (niedostępne na naszym rynku) i na pewno pracuje nad ich następną generacją. Xiaomi na razie nie zdradziło żadnych prac nad takim urządzeniem, poza szkicami i patentami. Najczęściej powtarzanym pomysłem był podwójnie składany telefon.

digital chat station xiaomi huawei utg

Apple po prostu składany

Nie jest nowością fakt, że Apple startuje przeważnie ze środka stawki pod kątem szybkości wprowadzania nowych technologii. Wyczekują oni momentu, aż pewien pomysł się przyjmie, aby następnie ją dopracować pod swoim kątem i wypuścić jako nowość niespotykaną na rynku. Skoro Apple dojrzało już do 5G, nikogo nie powinno dziwić, że pracuje nad składanym iPadem?

Raporty mówią o urządzeniu składanym, ale złożonym z 2 niezależnych wyświetlaczy. Zdradza to pomysł rezygnacji z FaceID na cześć czytnika linii papilarnych z boku urządzenia oraz bardzo nietypowa konstrukcja. Krążą domysły, że takie urządzenie pojawi się już w 2021 roku.

Iphone składany

Dzisiejsze WWDC opierało się jedynie na nowościach oprogramowania, dlatego oczekiwania przed kolejnymi premierami rosną. Być może wraz z nową linią iPadów pojawi się wzmianka o składanym modelu.

Masowa produkcja telefonów z elastycznymi wyświetlaczami od Xiaomi i Huawei na pewno spowoduje znaczny spadek ceny i szybszy rozwój. Większa konkurencja oznacza bardziej zażartą walkę o klienta. Nam pozostaje się cieszyć i wyczekiwać kolejnych informacji.