Apple Vision Pro jest coraz bliżej wydania? Apple uaktualnił wersję systemu do visionOS beta 6 i udostępnił kolejny film prezentujący poruszanie się po interfejsie. Z tą różnicą, że tym razem materiał jest bardziej szczegółowy.

Apple Vision Pro zbliża się wielkim krokami. Będą to wysoce profesjonalne gogle wirtualnej rzeczywistości. Wielkie okulary z wbudowaną technologią EyeSign, które będą hybrydą VR z AR. Sterowanie ruchami palców, głową czy głosem dadzą nam pełną kontrolę nad tym, co chcemy zobaczyć. Możliwości jest sporo! Zrobimy zdjęcia, odtworzymy filmy, zagramy w gry i doświadczymy połączeń 3D przez FaceTime. Dzięki sparowaniu sprzętu z urządzeniami z ekosystemu Apple wybierzemy interesujące nas aplikacje. We wnętrzu znajdziemy dwa ekrany wyposażone w 23 mln pikseli oraz dwa procesory: Apple M2 i Apple R1.

//dzisiaj na dailyweb

Producent właśnie pochwalił się kolejną wersją systemu – visionOS beta 6, która została udostępniona programistom. 9to5mac.com informuje, że numer seryjny nowego urządzenia może sugerować, że Apple Vision Pro jest na ostatniej prostej testów. Apple zaprezentował również kolejne wideo, na którym możemy zobaczyć, w jaki sposób użytkownik będzie poruszał się po systemie za pomocą gestów.

Apple Vision Pro ze stabilną wersją systemu?

Apple Vision Pro

Apple Vision Pro z visionOS beta 6 otrzymał numer 21N5300a, który można uznać za spory skok – poprzednia wersja systemu to 21N5259j. Ostatnia literka jest niezmiernie istotna, ponieważ „a” zazwyczaj świadczy o stabilności. Jeśli jest tak też i w tym przypadku, okulary są na ostatniej prostej i Apple niebawem ogłosi oficjalną datę premiery. Warto jednak pamiętać, że wcześniejsze doniesienia nie świadczą o tym, że producent wypuści na rynek urządzenie, o który ludzie będą się zabijać.

Abstrahując już od sporej ceny (chociaż osobiście uważam, że 3499 dolarów nie jest wcale taką wygórowaną kwotą za nowoczesną, futurystyczną technologię), testerzy zwracali uwagę na ciężar urządzenia i jego nierównomierny rozkład na głowie. Apple Vision Pro waży prawie 0,5 kg. Niektórzy użytkownicy mogą zacząć odczuwać dyskomfort po dłuższym użytkowaniu. Testerzy narzekali na bóle pleców. Natomiast osoby noszące okulary nie chwaliły wygody urządzenia. Problematyczną kwestię można łatwo rozwiązać za pomocą soczewek korekcyjnych, które producent planuje wprowadzić do sprzedaży. Pozostaje tylko poczekać na finalne rozwiązanie wspomnianych mankamentów przez firmę. Co ciekawe, w międzyczasie zadebiutował kolejny film instruktażowy, na którym w sposób bardziej szczegółowy pokazano poruszanie się po systemie visionOS.

Apple Vision Pro z kolejnym – tym razem z bardziej szczegółowym filmem instruktażowym

Oczy i dłonie są sposobem nawigacji w Apple Vision Pro. Użytkownik przegląda system, patrząc na daną aplikację. W tym samym czasie sprzęt reaguje na oczy przeglądającego. Wystarczy rzucić okiem na element i stuknąć palcami, aby go wybrać. To jak kliknięcie komputera Mac. W celu przewijania należy zsunąć palce i delikatnie przesunąć, np. po swoim udzie.

Film pokazuje również stworzenie swojego modelu 3D podczas używania aplikacji FaceTime. Proces ten jest podobny do rejestracji nowej twarzy na iPhonie lub iPadzie z Face ID. Użytkownicy muszą trzymać i wycelować Vision Pro w twarz, następnie poruszać nią w bok, w górę i w dół. Na koniec wystarczy uśmiechnąć się i mrugnąć.

iPhone 16 Pro i 16 Ultra – podsumujmy dostępne informacje o smartfonach Apple

Apple Vision Pro trafi do sklepów na początku 2024 roku – tak przynajmniej wynika z ostatnich danych. Co ciekawe, data ta faktycznie może mieć swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości.  Pozostaje się tylko martwić o kilka elementów nowego urządzenia. Mam tutaj na myśli głównie te, które są związane z komfortem użytkowania. Musimy poczekać na reakcję Apple – jak firma odpowie na feedback pierwszych testerów. Nie zmienia to faktu, że przyszłość czai się tuż za rogiem. Muszę przyznać, że jestem ciekaw finalnej wersji produktu, która zostanie wypuszczona na rynek.