Apple użyje technologii Mini-LED w iPadach i MacBookach 2020

Apple użyje technologii Mini-LED w iPadach i MacBookach 2020

Opublikowano 3.12.2019 15:07 Aktualizacja: 3.12.2019 15:09 -


Można narzekać, że nowe urządzenia od Apple są drogie albo że nie są aż tak nowoczesne, do jakich nas firma przyzwyczaiła. Nie można natomiast zarzucić jakości ekranów w sprzęcie od Apple. Wyświetlacze Retina od lat cieszą się bardzo dobrymi opiniami, ale firma mimo to próbuje je polepszyć .

Według doniesień, jakie pojawiły się w sieci, Apple planuje wyposażyć przyszłoroczne iPady i MacBooki w nową technologię Mini-LED. Ma to poprawić jakość ekranów. Konkurencja od paru już lat używa wyświetlaczy OLED, a Apple dopiero od niedawna stosuje je w iPhone’ach. Maci i iPady dalej oparte były o starsze technologie LCD.

O sprawie poinformował wiarygodny analityk Ming-Chi Kuo. Sugeruje on, że Apple chce w ten sposób osiągnąć spory skok jakościowy w ekranach swoich urządzeń. Nie będą to co prawda ekrany OLED, ale Mini-LED. Pojawią się one w iPadach z ekranami 12,9-cali i w 16-calowym MacBooku Pro. Rozwiązanie wprowadza nową jakość dla paneli LED, czyli większą czerń znaną z OLED, ale za to zabezpiecza ekran przed szybszym wypaleniem. Oczywiście istotne są także niskie koszty takiej technologii.

Wspomniany analityk zaznacza, że chodzi o ekrany Mini LED, a nie te znane już światu Micro-LED, nazywane tańszymi zamiennikami OLED. Stosowano je w dużych wyświetlaczach. Mini-LED działają w sposób podobny do standardowych LCD, podświetlają piksele w celu wyświetlania kolorów. Można tam jednak włożyć o wiele więcej diod niż do standardowych ekranów LED. Metodę stosuje się już w wysokiej klasy telewizorach. Na tę chwilę nie są mi znane żadne tablety ani laptopy z tą technologią.

Według szacunków, 12,9-calowe iPady w 2020 roku będą posiadały aż 10 000 mini-diod LED, a każda z nich będzie mniejsza niż 200 mikronów. Podobnie będzie w MacBooku Pro 16.

Ewidentnie Apple próbuje odzyskać rynek i zrobić coś przełomowego, aby być przodującą marką. Nowe iPhone’y zapowiadają się niesamowicie, dlatego laptopy i tablety od Apple nie mogą odstawać tym pierwszym.

źródło: macrumors.com

Wieści z Rozładowani.pl