Apple testuje iPhone’y z trzema kamerami z tyłu i portem USB-C, a także pracuje nad kamerą 3D
Apple testuje iPhone’y z trzema kamerami z tyłu i portem USB-C, a także pracuje nad kamerą 3D

Opublikowano 3 tygodnie temu -


Apple ma w planach wydanie w tym roku nowych iPhone’ów, które będą wyposażone w trzy kamery z tyłu, a także port USB-C. Tak przynajmniej wynika z rewelacji Bloomberga, który informował także o nowościach w iOS 13. iPhone z 2018 roku posiadał dwie tylne kamery.

Najwidoczniej firma, zarządzana przez Tima Cooka nie chce zostać w tyle. Konkurencja wprowadziła już modele z trzema aparatami, a niektórzy zapowiadają zwiększenie liczby obiektywów do czterech. Dodawanie kolejnych sztuk nie jest powodowane chęcią bycia tym najlepszym pod względem ilości. Każdy kolejny obiektyw zwiększa szerokość kątów przy robieniu zdjęć.

iPhone 2019: trzy obiektywy z tyłu

Nowe modele, wyposażone w trzy obiektywy mają zastąpić iPhone’a XS Max. Trzecia, dodatkowa kamera, ma być swego rodzaju zabezpieczeniem. Zachowa ona większą ilość pikseli, co w przypadku kiepskich warunków oświetleniowych, pomoże oprogramowaniu poprawić jakość zdjęcia. Dodatkowo obejmie on szerszy kąt, jeśli wiec przypadkowo „utniemy” komuś głowę, będziemy mogli to skorygować w późniejszej obróbce. Funkcja „Live Photo” zostanie natomiast udoskonalona i czas zdjęć w tym trybie wydłuży się z trzech do sześciu sekund.

Zamiana Lighting na USB-C

Oprócz powyższych zmian Apple podobno testuje także coś innego, bardziej rewolucyjnego. O złączach w telefonach firmy Apple, powiedziano i napisano już niemalże wszystko. Kolejna zmiana jednak najwyraźniej nadciąga i zamiast wejścia wykorzystywanego do tej pory w iPhone’ach, czyli złącza Lighting, firma sprawdza rozwiązanie ze złączem USB-C. Nie jest jeszcze pewne czy zostanie to ostatecznie wdrożone, ale już same testy, pół roku przed premierą sugerują takie rozwiązanie.

Nowy iPhone może mieć baterię 4000mAh, ładowanie 15W, 3x zoom i wyświetlacz 120 Hz

„Wnętrze” iPhone’ów w 2019 roku także doczeka się unowocześnienia. Apple planuje zainstalowanie szybszych procesorów, a także poprawi wydajność i udoskonali czujnik FaceID. Nie wiadomo na razie nic na temat wielkości pamięci wewnętrznych nowych telefonów, a raczej o zwiększeniu ich. Brak także informacji w kwestii cen, jednak po ostatnich zapowiedziach Tima Cooka można spodziewać się obniżek, a na pewno nie przewiduje się cen wyższych niż w roku poprzednim.

Kamera 3D w iPhone w 2020 roku?

Oprócz przecieków na temat tegorocznych modeli pojawiły się informacje na temat dalszej przyszłości i roku 2020. Apple pracuje bowiem nad kamerą 3D, która „laserowo” będzie mogła skanować środowisko i tworzyć tym samym trójwymiarowe rekonstrukcje otaczającego świata. Według informacji Bloomberga kamera taka obejmowałaby zasięgiem przestrzeń o promieniu do 4,5 metra. Rozwiązanie laserowe może zastąpić zatem dotychczasowe FaceID, które korzysta ze skanowania „kropkowego”, wysyłając 30 000 kropek w podczerwieni.

Nowymi rozwiązaniami, Apple chce najwidoczniej odbudować swoją pozycję, po ostatnich wpadkach z cenami. Można powiedzieć o tym wiele, ale na pewno jakość zawsze pozostawała na odpowiednio wysokim poziomie. Oby podobnie było i w przypadku nowych technologii, a nowe rozwiązania czy obniżki cen będą tylko miłym dodatkiem.