Mimo codziennej pracy w ekosystemie Apple dość rzadko korzystam z witryny iCloud.com przez przeglądarkę. Zawsze, gdy mam taką potrzebę, zastanawiam się jakie hasło ustawiłem do iClouda i muszę odgrzebywać je w menadżerze haseł. Być może już wkrótce się to zmieni.

Apple testuje bowiem dostęp do witryny iCloud.com bez użycia hasła. Zastąpić ma je nasza twarz bądź odcisk palca. Jest to bezpieczniejsze rozwiązanie niż klasyczne hasło, gdyż omija problem keyloggerów, które można wykorzystać do wykradnięcia Waszych haseł.

By logować się za pomocą Face ID bądź Touch ID, musicie oczywiście być posiadaczami urządzeń posiadających te rozwiązania. Niestety ja, na swoim MacBooku Pro Mid 2014, dalej będę musiał pamiętać hasło, bądź korzystać z menadżera haseł. By przetestować wersję beta serwisu iCloud, musisz posiadać betę systemu iOS 13, iPadOS lub macOS Catalina.

R E K L A M A

Apple na straży prywatności? „Zaloguj z Apple” w iOS13 zapowiedziane!

Apple ostatnio mocno stawia na bezpieczeństwo i prywatność. Podczas WWDC19 firma zaprezentowała nowe rozwiązanie o nazwie Zaloguj z Apple (ang. Sign in with Apple). Rozwiązanie tylko z nazwy podobne jest do konkurencyjnych propozycji Facebooka i Google. W przypadku Zaloguj z Apple, za każdym razem będziesz mieć możliwość zdecydowania, ile danych chcesz przekazać danej witrynie. Jeżeli uznasz, że nie chcesz żadnych, funkcja stworzy dla Ciebie jednorazowy adres email, który pozwoli Ci na dostęp do danej witryny czy usługi.

W ostatnim czasie coraz więcej firm, w tym oczywiście Apple, stawia na bezpieczeństwo i prywatność. Firma z Cupertino dba przy okazji, żeby to bezpieczeństwo było dla użytkownika wygodne. W wielu przypadkach bowiem użytkownicy świadomie rezygnują z własnego bezpieczeństwa, bo dbanie o nie wymaga od nich za wiele trudu. Jednym z takich rozwiązań, które ułatwiają dbanie o bezpieczeństwo, jest właśnie umożliwianie dostępu do coraz większej ilości usług, za pomocą alternatywnych metod logowania.

Nie wiadomo kiedy logowanie do iCloud.com za pomocą Face ID bądź Touch ID, zostanie wdrożone. Ja wiem jednak już, że mocno żałuję, że mój MacBook nie posiada Touch ID, bo przypuszczam, że już wkrótce można będzie do wszystkich witryn, w których mamy konto, logować się bez używania hasła.