Pod koniec lipca Przemek informował Was, że Apple ma w planach przejąć biznes i produkcję modemów 5G od Intela. Wszystko wskazuje, że był to dobry ruch, jednak Apple spóźni się z wprowadzeniem do produkcji własnych modemów.

Była to duża niespodzianka na rynku mobile i jedna z większych transakcji tego typu w ostatnim czasie. Jak pisał Przemek, umowa opiewała na miliard dolarów. Dzięki niej przejęto 2200 pracowników Intela, bogatą dokumentację techniczną oraz nabyto prawa do ponad 17000 patentów z zakresu technologii sieciowych.

Modemy Apple 5G nie przed 2022 rokiem

Jeszcze niedawno sądziliśmy, że możemy ufać zapewnieniom Apple odnośnie własnej platformy z modemami 5G. Nowe doniesienia skłaniają nas, by nie ufać zanadto zapewnieniom Apple. Co prawda od czasu do czasu, dochodzą nas optymistyczne dla fanów Apple wieści, jak te o przejęciu Esin Terzioglu, który był jednym z szefów działu inżynierii w Qualcomm lub te o powołaniu sztabu projektowego w San Diego (chociaż to był raczej pstryczek w nos Qualcomm, który w tym mieście ma siedzibę).

Poprzednie wieści mówiły o tym, że gotowy modem 5G Apple będzie miało już w przyszłym roku. Teraz wiemy, że iPhone 11s (o ile tak będzie się nazywał) zadebiutuje z modemami produkcji Qualcomm. Teraz termin debiutu modemów Apple przesuwa się na 2022 rok. Co gorsza, pewne źródła i informatorzy sugerują, że niestety i to jest bardzo optymistyczną prognozą.

Nawet jeśli Apple uda się stworzyć modem 5G przed premierą iPhone’a 12s w 2022 roku, pozostaje fakt, że będzie trzeba dostosować ich warstwę programową do panujących standardów i przepisów. Co gorsza, modemy te będzie trzeba również przetestować i wysłać do homologacji w odpowiednich urzędach jak przykładowo amerykańskie FCC. Wszystko to trochę potrwa. Do tego dochodzi też fakt, że Apple wysoko podnosi sobie poprzeczkę i chce zintegrować swój modem 5G z własną platformą SoC oraz procesorami serii A Bionic. Taka integracja według źródeł byłaby możliwa dopiero w produktach przewidzianych na 2023 rok, wcześniej musiałby to być osobny układ.

Źródło: Fast Company.