Apple jest gotów zapłacić 500 mln dolarów, aby zakończyć trwający proces w sprawie umyślnego spowalniania starszych modeli iPhonów.

Choć od tej afery minęły już 3 lata, sprawa wciąż budzi spore emocje. Przypomnijmy: po tysiącach skarg klientów dotyczących wolnego działania sprzętu po kolejnych aktualizacjach iOS, pod koniec 2017 roku Apple przyznało się w końcu do celowego obniżania wydajności starszych urządzeń. Firma argumentowała wówczas to działanie chęcią wydłużenia żywotności akumulatorów w rzeczonych modelach.

Tłumaczenie to, jak można się domyślić, okazało się niewystarczające dla rozczarowanych klientów. Nie pomógł nawet korzystny program wymiany baterii, czy wprowadzenie systemowej funkcji pozwalającej uniknąć spowolnienia sprzętu. Mimo starań, gigant z Cupertino wciąż musi mierzyć się nie tylko z poważną rysą na wizerunku, lecz także kolejnymi pozwami zbiorowymi w tej sprawie. Największy z nich od kilku miesięcy toczy się przed kalifornijskim sądem. Wszystko wskazuje jednak na to, że rozprawa znajduje się na ostatniej prostej. Media obiegły bowiem informacja, że firma złożyła wniosek o ugodę.

APPLE PROPONUJE (Naprawdę) Skromną Rekompensatę

Apple zaproponowało zapłacić kwotę ok. 25 dolarów za każdy spowolniony smartfon. Ostatecznie wysokość tej kwoty będzie zależeć od tego ile osób złoży wniosek o jej wypłacenie. Suma wypłat ma wynieść co najmniej 310 mln, jednak nie więcej niż 500 mln. Firma wciąż zapewnia przy tym, że nie działała w złej wierze, a propozycja ugody wynika jedynie z chęci uniknięcia dalszych kosztów postępowania sądowego.

Pół miliarda dolarów może wydawać się astronomiczną kwotą. Jednak 25 dolarów za każdego spowolnionego iPhona to już kwota śmiesznie niska. Wystarczy zdać sobie sprawę, że to tylko nieco ponad 2% aktualnej ceny iPhone 11 Pro. To także mniej, niż użytkownik musiał zapłacić za wymianę baterii (i to w znacznie obniżonej cenie!). Wiele wskazuje jednak na to, że klienci i tak nie mają co liczyć na więcej.

Propozycja ugody wciąż czeka na rozpatrzenie przez sąd. Jeśli zostanie zatwierdzona, program rekompensaty obejmie wszystkich byłych i obecnych posiadaczy iPhone 6, 6 Plus, 6s, 6s Plus, 7, 7 Plus i SE z iOS 10.2.1, a także iPhone 7 i 7 Plus z iOS 11.2 lub późniejszą wersją sprzed 21 grudnia 2017 roku na terenie USA.