Apple redukuje produkcję w Chinach. Efekt wojny Trumpa?

Apple redukuje produkcję w Chinach. Efekt wojny Trumpa?

Opublikowano 26.06.2019 12:41 -


Apple rozważa przeniesienie od 15% do 30% produkcji poza Chiny. Według Nikkei firma prosiła wybitnych graczy i kluczowych dostawców takich, jak Foxconn, Pegatron i Wistron o przeanalizowanie otwarcia fabryki w innym kraju niż Chiny.

Katalizatorem zmian jest trwająca wojna handlowa między Chinami a Stanami Zjednoczonymi. Ma się ona nasilić pod koniec tego miesiąca dzięki wprowadzeniu 25% ceł na urządzenia, w tym telefony, laptopy i tablety. Dotknie to całą branżę elektroniczną, bo niemal każda znana marka posiada swoje fabryki w Chinach.

Do końca nie ma pewności, czy cło zostanie faktycznie wprowadzone i czy pod naporem opinii publicznej nie zostaną przewidziane ulgi. Na razie jednak nic nie wskazuje na to, aby nastąpiły zmiany w polityce Trumpa. Apple jest jednak zdecydowane i utrzymuje, że zmiany mają nastąpić bez względu na to, czy spór handlowy zostanie rozwiązany.

Nie tylko cło jest powodem

Niższy wskaźnik urodzeń, wyższe koszty pracy i ryzyko nadmiernej centralizacji produkcji w jednym kraju, to niekorzystne czynniki”- powiedział jeden z dyrektorów. Apple niezależnie od wyników finansowych podąża za dużym trendem dywersyfikacji produkcji. Zagwarantuje sobie tym większą elastyczność i bezpieczeństwo. Plan zakłada przerzucenie od 15 do 30% swojej produkcji poza granice Chin.

Poza Chinami Apple ma do wyboru kilka krajów Azji Południowo-Wschodniej, takich jak Indonezja, Malezja i Wietnam, a także Meksyk i Indie. Jako potencjalnych faworytów wymienia się Indie oraz Wietnam.

Google, Nintendo, Apple... kto następny?

Wiadomości o planach Apple pojawiają się zaledwie kilka tygodni po tym, jak Foxconn przekonywał, że ma wystarczające możliwości produkcyjne poza Chinami, aby w razie potrzeby wyprodukować wystarczającą liczbę iPhone'ów na rynek amerykański. Jest to również kolejny krok po Google's Nest i Nintendo, które dotychczas produkowane w Chinach, zostaną przeniesione do Tajlandii i Wietnamu.

Na tym etapie Apple nie podało dokładnego terminu przeniesienia, ponieważ wciąż czeka na rekomendacje swoich dostawców, którzy doradzą, który kraj byłby najbardziej odpowiedni.

Wieści z Rozładowani.pl