Świat zawsze był pełen utalentowanych ludzi. W przeszłości większość z nich nie miała jednak okazji do zaprezentowania efektów swojej pracy, szerszej publiczności. Dopiero internet stał się nośnikiem dla ich twórczości i miejscem, gdzie mogą prezentować swoje pomysły.

Jednym z takich pomysłów jest projekt iMaka, który wypłynął ostatnio w sieci. Nie jest on co prawda w żaden sposób powiązany z Apple, a co za tym idzie, nie należy spodziewać się jego realizacji w najbliższej, ani jakiejkolwiek przyszłości.

Dzieło projektantów z Curved Labs to swoisty hołd dla pierwszego, oryginalnego Macintosha z 1984 roku. Jak możecie zobaczyć na ilustracji wpisu oraz na poniższym wideo, projekt nawiązuje do kształtu frontowego panelu z obudowy klasycznego Maka.

W porównaniu ze współczesnymi desktopami typu all-in-one, pierwszy Macintosh był wręcz miniaturowy. Apple wyposażyło go bowiem w 9-calowy ekran, o powierzchni zbliżonej do współczesnego iPada. W tamtych czasach ograniczenia technologiczne oraz koszty produkcji ekranów nie pozwalały na nic więcej.

Dzisiejsze komputery stacjonarne to natomiast wielko-ekranowe jednostki przeznaczone do profesjonalnych zastosowań. Typowi użytkownicy korzystają natomiast z małych, przenośnych urządzeń takich jak laptopy i tablety.

14

Przyznam jednak, że trochę brakuje mi tego małego komputerka na biurku. Co prawda nie do końca wiem dlaczego. Na pewno nie jest to kwestia wydajności. Żaden laptop, który dotychczas posiadałem, nie odstawał wydajnością od komputera stacjonarnego na tyle, że potrzebowałem dodatkowej maszyny. A może to sprawa pewnej kultury, której nie daje siedzenie z notebookiem (wybaczcie) w kiblu? Z drugiej strony przecież laptopa też można postawić na biurku.

A może to po prostu próba rozwiązania problemu, który nie istnieje, sprowokowana ciekawym designem i sentymentem z przeszłości?

Źródło ilustracji: Curved Labs


Posłuchaj nas!