Jeśli byliście użytkownikami serwisu Primephonic, to mam dwie wiadomości: dobrą i złą. Zła jest taka, że serwis kończy działalność. Dobrą jest to, że trafił w ręce Apple Music.

Gdy myślę o streamingu muzyki klasycznej, to do głowy przychodzi mi Idagio. To chyba największy i najlepszy serwis streamingowy z muzyką klasyczną. Są też jednak inne. Tym drugim, zaraz po Idagio, był Primephonic. Był, bo kończy działalność ze względu na wykupienie go przez Apple.

Primephonic — coś się kończy, coś zaczyna

To nie jest dobra wiadomość dla użytkowników Androida. Serwis Primephonic wyłączy swoje serwery już 7 września. Dla użytkowników urządzeń i systemu Apple jest to jednak dobra informacja. Katalog i zbiory muzyki Primephonic systematycznie przenoszone będą do Apple Music. W przyszłym roku zadebiutuje też poświęcona muzyce klasycznej nowa aplikacja od Apple.

R E K L A M A

Primephonic logo

Można nie lubić Apple, nie szanować ich decyzji zakupowych, ale trzeba docenić fakt przejęcia Primephonic. Ten serwis, a właściwie startup, powstał dopiero 3 lata temu. Zyskał wiernych fanów, opracował autorskie rozwiązania i zgromadził katalog muzyki, której trudno było szukać w innych usługach tego typu. W przeciwieństwie do Spotify czy Tidal, kochają go również twórcy muzyki. Wiedzą, że w wielu przypadkach to jedyny sposób dotarcia do następnego pokolenia odbiorców.

Dołączenie do Apple Music to dla Primephonic zbawienie

Niestety wąska kategoria, jaką jest muzyka klasyczna i niedostateczna ilość klientów, nie pozwoliła serwisowi rozwinąć skrzydeł. Jak przekonują jego twórcy, mimo wielu wysiłków, nie mogą działać bez wsparcia większego partnera.

Tym partnerem stało się Apple, kupując serwis. Jak podkreślono w komunikacie prasowym, gigant chce kontynuować misję rozpoczętą przez Primephonic. Odzwierciedlać to ma nie tylko przejęty katalog muzyki, ale również rozwój nowych funkcji, które wnosiła aplikacja serwisu i którą pokochali użytkownicy. Apple potwierdza też, że już w przyszłym roku przywróci specjalną, dodatkową aplikację dla muzyki klasycznej.

Wszyscy dotychczasowi użytkownicy serwisu Primephonic będą mogli skorzystać z rekompensaty w postaci 6-miesięcznej subskrypcji Apple Music. Więcej informacji na oficjalnej stronie.

Czytaj więcej o Apple Music: