Apple musi zapłacić prawie miliard dolarów za naruszenie patentów Wi-Fi

Apple ostatnio poinformowało o rekordowych przychodach firmy, ale częścią dochodów firma niestety będzie musiała się podzielić. Wszystko przez naruszenie praw patentowych dotyczących technologii Wi-Fi. Łączna to prawie miliard dolarów.

Sąd w Stanach Zjednoczonych orzekł właśnie, że Apple (razem z Broadcom) winne są naruszenia patentu. Chodzi o technologie Caltechu. Dokładnie chodzi o cztery naruszenia, a wszystkie dotyczą transmisji danych przez Wi-Fi. Caltech dostanie 837 milionów dolarów od Apple, natomiast Broadcom musi zapłacić 270 milionów.

Kwoty są oparte na szacunkach Caltech dotyczących tego, co hipotetycznie uniwersytet mógłby wynegocjować w tantiemach, gdyby Apple i Broadcom zechciały zawrzeć umowę z Caltech, zanim wprowadzą układy Wi-Fi w urządzeniach Apple. Kalkulacja była prosta – Apple winien jest około 1,4 dolara za urządzenie, natomiast Broadcom – po 26 centów. Chodzi o licencje na chipy Wi-Fi 802.11n i 801.11ac.

Twórca patentów, wynalazca z Caltech najwyraźniej nie był świadomy, że można będzie wykorzystać jego wynalazek w Wi-Fi. Prawnicy Apple i Broadcom wskazywali, że owe patenty były licencjonowane tylko raz, a ich twórca, Hui Jin nie rozważał nawet wykorzystania ich do Wi-Fi, dopóki nie usłyszał, że Broadcom i Apple mogą je naruszyć. Pokraczne tłumaczenie, ale jakąś linię obrony trzeba było przyjąć. Wcześniej Apple próbowało zrzucić winę na… Broadcom, sugerując, że kupili od nich gotowe układy, zamiast budować je samemu.

Sędzia wydający orzeczenie uznał, że takie argumenty nic nie wnoszą do sprawy i nie mają wpływu na ostateczny werdykt. Stwierdzono po prostu, że technologia Broadcom, sprzedawana Apple, naruszyła patenty.

Taka decyzja sądu może pociągnąć za sobą lawinę kolejnych pozwów. Technologia była użyta przez wielu producentów w różnych gadżetach technologicznych. Bez wątpienia jest to precedens, który może doprowadzić do sporych kar dla różnych firm. Apple w swojej wypowiedzi poinformowało, że zamierza odwoływać się od wyroku.

Share
Disqus Comments Loading...
Autor
Przemysław Bicki

Powiązane

Nowe rybie oko od Meike ma ogniskową… 3.5 mm

Obiektyw Meike typu rybie oko przeznaczony jest do systemu mikro 4/3 i jest jednym z…

3 lipca, 2020

Nowości w WhatsApp. Pojawią się animowane naklejki, kody QR i inne funkcje

WhatsApp, czyli jeden z najpopularniejszych komunikatorów, zyska nowe funkcje. Aktualizacje pojawią się w ciągu najbliższych…

3 lipca, 2020

Cyfrowy urlop, czyli jak spędzić wakacje z ciekawą rozrywką?

Zaczął się lipiec, więc pewnie niektórzy zastanawiają się jak cyfrowo spędzić urlop. Wiem, że czas…

3 lipca, 2020

3 motywy premium dla WordPress za darmo [lipiec 2020]

Themeforest, należące do grupy Envato Market, co miesiąc umożliwia pobranie 3 płatnych motywów do WordPressa…

3 lipca, 2020

Oficjalna prezentacja Canona EOS R5 już 9 lipca!

Tylko tydzień pozostał do "przesunięcia granic obrazowania" i pokazania nowych produktów Canona. 9 lipca zobaczymy…

3 lipca, 2020

Jaki font w logo? Wyszukiwarka, która powie, jaki krój jest użyty w logo firmy

Supreme to Futura, BMW to Helvetica, Firefox to Sharp Sans, Samsung to Avant Garde, Zoom…

3 lipca, 2020