Nowa opcja jest odpowiedzią na „skrzynkę” stworzoną przez firmę Graymarket, która omija cześć zabezpieczeń poprzez systematyczny sygnał wysyłany poprzez złącze Lightning. Urządzenie zostało stworzone z myślą o organach ścigania, dla których zabezpieczenia telefonów są bardzo problematyczne. Niestety jednak, wszelkie techniki stosowane przez organy państwowe mogą być również wykorzystywane przez przestępców.

Apple zareagowało i wypuściło aktualizację z ograniczeniami działania portu Lightning. Teoretycznie system iOS 11.4.1 powinien uniemożliwić działanie skrzynek takich jak Grayshift, ponieważ urządzenie z systemem iOS po prostu nie będzie się komunikować z urządzeniem, jeśli nie zostało odblokowane w ciągu ostatniej godziny.

R E K L A M A

img 1439 2

Firma Apple wyjaśnia, że jeśli podłączysz akcesoria z uwierzytelnionym urządzeniem iOS, iPhone lub iPad nie rozłączy tego urządzenia tak długo, jak długo będzie ono podłączone, nawet jeśli urządzenie z systemem iOS jest zablokowane. Nowe zabezpieczenie nie ma wpływu na podstawowe akcesoria podłączane do iPhone-a jak ładowarki czy adaptery. Nie mniej jednak należy zwrócić uwagę jak, po aktualizacji działają podłączone urządzenia bardziej „smart”.

Dla niezadowolonych – jest rozwiązanie

Ustawienia owej blokady można znaleźć poprzez:

Ustawienia -> Touch ID i kod (albo FaceID i kod) -> sekcja „pozwalaj na dostęp przy zablokowanym ekranie”-> Akcesoria USB, który jest domyślnie wyłączony.

usb accessories ios

Logika jest tutaj odwrócona, a mianowicie – Jeśli przełącznik jest wyłączony, oznacza to, że aktywna jest 1-godzinna blokada akcesoriów USB. Aby wyłączyć tę funkcję, przełącznik musi być w pozycji włączonej.

Ogólnie rzecz biorąc, większość klientów nie powinna odczuć niedogodności z powodu bardziej rygorystycznych środków bezpieczeństwa, a wielu z nich może tego całkowicie nie zauważyć. Dopiero w momencie, gdy zobaczymy na ekranie blokady informacje „Odblokuj iPhone’a, aby używać akcesoriów” doświadczymy działania nowej funkcji.

Apple prowadzi nieustanną walkę z hakerami, aby chronić swoje urządzenia iOS. Ograniczenia dotyczące portu Lightning w systemie iOS 11.4.1 to jeden z nielicznych przypadków, w których funkcje zabezpieczeń firmy Apple mają widoczny wpływ na sposób działania urządzenia, ale w każdej nowej wersji systemu iOS firma Apple zawiera zestaw poprawek, które rozwiązują luki bezpieczeństwa.