Aktualizacja do iOS 11.4.1 zawiera nową funkcję, która ogranicza sposób, w jaki akcesoria USB mogą wchodzić w interakcję z urządzeniami iPhone i iPad. Jeśli telefon nie zostanie odblokowany w ciągu ostatniej godziny, system iOS wyłączy port Lightning. Po odblokowaniu wszelkie akcesoria pozostaną ponownie połączone.

Nowa opcja jest odpowiedzią na „skrzynkę” stworzoną przez firmę Graymarket, która omija cześć zabezpieczeń poprzez systematyczny sygnał wysyłany poprzez złącze Lightning. Urządzenie zostało stworzone z myślą o organach ścigania, dla których zabezpieczenia telefonów są bardzo problematyczne. Niestety jednak, wszelkie techniki stosowane przez organy państwowe mogą być również wykorzystywane przez przestępców.

Apple zareagowało i wypuściło aktualizację z ograniczeniami działania portu Lightning. Teoretycznie system iOS 11.4.1 powinien uniemożliwić działanie skrzynek takich jak Grayshift, ponieważ urządzenie z systemem iOS po prostu nie będzie się komunikować z urządzeniem, jeśli nie zostało odblokowane w ciągu ostatniej godziny.

R E K L A M A

img 1439 2

Firma Apple wyjaśnia, że jeśli podłączysz akcesoria z uwierzytelnionym urządzeniem iOS, iPhone lub iPad nie rozłączy tego urządzenia tak długo, jak długo będzie ono podłączone, nawet jeśli urządzenie z systemem iOS jest zablokowane. Nowe zabezpieczenie nie ma wpływu na podstawowe akcesoria podłączane do iPhone-a jak ładowarki czy adaptery. Nie mniej jednak należy zwrócić uwagę jak, po aktualizacji działają podłączone urządzenia bardziej „smart”.

Dla niezadowolonych – jest rozwiązanie

Ustawienia owej blokady można znaleźć poprzez:

Ustawienia -> Touch ID i kod (albo FaceID i kod) -> sekcja „pozwalaj na dostęp przy zablokowanym ekranie”-> Akcesoria USB, który jest domyślnie wyłączony.

usb accessories ios

Logika jest tutaj odwrócona, a mianowicie – Jeśli przełącznik jest wyłączony, oznacza to, że aktywna jest 1-godzinna blokada akcesoriów USB. Aby wyłączyć tę funkcję, przełącznik musi być w pozycji włączonej.

Ogólnie rzecz biorąc, większość klientów nie powinna odczuć niedogodności z powodu bardziej rygorystycznych środków bezpieczeństwa, a wielu z nich może tego całkowicie nie zauważyć. Dopiero w momencie, gdy zobaczymy na ekranie blokady informacje „Odblokuj iPhone’a, aby używać akcesoriów” doświadczymy działania nowej funkcji.

Apple prowadzi nieustanną walkę z hakerami, aby chronić swoje urządzenia iOS. Ograniczenia dotyczące portu Lightning w systemie iOS 11.4.1 to jeden z nielicznych przypadków, w których funkcje zabezpieczeń firmy Apple mają widoczny wpływ na sposób działania urządzenia, ale w każdej nowej wersji systemu iOS firma Apple zawiera zestaw poprawek, które rozwiązują luki bezpieczeństwa.