Apple idzie w 5G. Firma kupiła biznes od Intela

Apple idzie w 5G. Firma kupiła biznes od Intela

Opublikowano 27.07.2019 17:51 -


Apple planuje wprowadzenie 5G w swoich telefonach już w przyszłym roku. Wszystko wskazuje na to, że firma nie zamierza oglądać się na innych i sama chce produkować modemy w tej technologii. Apple zakupiło właśnie „modemowy” biznes od Intela.

W ten sposób amerykańska firma chce mieć kontrolę nad komponentami w swoich urządzeniach. Apple od zawsze lubiło robić wszystko po swojemu, a korzystanie z zewnętrznych dostawców było dla nich męczące.

Zakup modemowego biznesu od Intela kosztował Apple 1 miliard dolarów. Firma nabyła w ten sposób pakiet większościowy. Idzie za tym transfer około 2200 pracowników firmy Intel, a także prawa do własności intelektualnej, sprzęt firmy i wszystkie leasingi. Finalizacja transakcji ma nastąpić w czwartym kwartale tego roku.

Apple tłumaczy to w ten sposób:

„Łącząc zdobyte patenty na obecną i przyszłą technologię bezprzewodową z istniejącą ofertą Apple, firma będzie posiadała ponad 17 000 patentów na technologie bezprzewodowe, od protokołów standardów komórkowych po architekturę modemową. Intel zachowa możliwość tworzenia modemów dla urządzeń innych niż smartfony, czyli dla laptopów, urządzeń internetowych czy pojazdów autonomicznych”.

W ten sposób za kwotę miliarda dolarów Intel wypada z biznesu modemów do smartfonów. Na rynku pozostaje dotychczasowy rywal Intela, czyli Qualcomm, który będzie miał zapewne monopol, bo wątpię, że Apple będzie dzielić się modemami z innymi producentami telefonów.

CEO firmy Intel, Bob Swan mówi:

„Dzięki tej umowie możemy skupić się na rozwoju technologii dla sieci 5G, zachowując jednocześnie własność intelektualną i technologię modemową, tworzoną przez nasz zespół. Nasza globalna Skupiamy się na globalnej bazie naszych klientów: operatorów sieci, producentów sprzętu telekomunikacyjnego i dostawców usług w chmurze”.

Oczywiście modemy 5G tworzone przez Apple nie prędko pojawią się w iPhone’ach. Najpewniej przyszłoroczne telefony będą oparte o modemy Qualcomm, z którą to firmą Apple ciągle współpracuje. Realnie modemy od Apple mogą zadebiutować najwcześniej w 2021 roku.

iPhone 11 z portem Lightning i ultraszerokokątnym obiektywem

Modemy to kolejne elementy, które będą produkowane przez Apple. Firma już tworzy własne procesory i silniki graficzne do swoich przenośnych urządzeń. W niektórych urządzeniach są jeszcze procesory od Intela, ale przejście tylko na swoje, autorskie rozwiązania to tylko kwestia czasu.

Wieści z Rozładowani.pl