Ten ostatni zainteresował mnie na tyle, że byłbym w stanie zrezygnować nawet z T430U. O ile byłem/jestem szczerze zadowolonym użytkownikiem telefonów od Apple z seri 3GS a teraz 4, o tyle dość sceptyczny jestem co do samego OS X, ale ciekawość przewyższa wszelkie pozostałe emocje – szczególnie gdy komputer od Apple zbiera  tak dobre recenzje.

Pierwsza myśl, która pojawiła się podczas przeglądania ofert na Allegro to: „czemu to takie drogie?”. Kolejną kwestią było ukierunkowanie się; czy ma to być MacBook Air czy Macbook Pro (pozostałych nie biorę pod uwagę). Zależy mi przede wszystkim na mobilności, więc MBA sam się pcha w ręce, ale z drugiej strony byłem przekonany, że MBP jest cięższy niż te jego drobne 2kg. Ten drugi posiada więcej portów USB i możliwość dołożenia RAMu, ten pierwszy jest po prostu gadżetem, niesamowitym stylistycznie gadżetem.

Dochodzi do standardowej walki serce vs rozum. W międzyczasie pojawiły się kolejne wątpliwości, czy programy z których korzystam, istnieją w odpowiednich wersjach na OS X? Użytkownicy nadgryzionego jabłka zapewnili mnie, że każdy program na Windows, ma lepszy odpowiednik na OS X ;-)

Jest jednak element, który mocno od rozwiązań Apple odpycha. Biorąc pod uwagę MBA, jest to ultra-mobilne rozwiązanie. Oczywiście coś kosztem czegoś, brak minimum trzech portów USB czy napędy CD/DVD to oczywiste, ale brak gniazda Ethernet, brak portu VGA/DVI, brak HDMI to duże wady dla mnie. Oczywiście ten ostatni jest mniej potrzebny, ale VGA/DVI i Ethernet, to elementy, które nie zabierają ogromnych pokładów przestrzeni w samym urządzeniu. Co pozostaje? Do mobilnego urządzenia, posiadanie przy sobie zawsze niezbędnych konwerterów, które tanie nie są. To psuje wizję urządzenia w moich oczach i praktycznie dyskwalifikuje MBA na starcie. Pozostaje MBP, który braki uzupełnia z wyjątkiem HDMI. Tutaj użytkownik dostaje FireWire. Z nim jest jednak mały problem, kompletnie mi się nie podoba… Co robić? Rozsądek mówi o porzuceniu pomysłu z rozwiązaniami od Apple, serce podpowiada przymknij oko na niedogodności, a kilka dodatkowych kabelków to żaden problem.

Aktualizacja: Okazuje się, że starsze egzemplacze MBA posiadają miniDVI, nowe niestety nie.