Podczas dzisiejszego Keynote pojawiło się sporo nowości od Apple. Wśród nich Apple Arcade, Apple News czy Apple News+, ale także dla mnie najciekawsza: karta kredytowa.

Prezentacja karty rozpoczęła się od pokazania wersji wirtualnej. To dodatkowa karta, którą bardzo łatwo będzie można założyć z poziomu swojego smartfona. Najciekawiej zapowiada się jej obsługa, gdyż (tak jak obiecało Apple) wsparcie będzie działało poprzez wysłanie wiadomości. W trakcie prezentacji, by zademonstrować działanie podobnego projektu, posłużono się przypadkiem aktualizacji adresu kontaktowego. Wszystko wyglądało interesująco i bardzo prosto.

Apple card – Statystyki i grupowanie wydatków

W aplikacji Wallet na bieżąco będzie można śledzić wydatki, co właściwie nie jest żadną nowością, ale mimo pewnego „opatrzenia się” wciąż dla wielu stanowi wartościowy smaczek. Na bieżąco będziemy mieli dostęp do kolorowych wykresów i statystyk naszych wydatków, grupowanych według ich rodzajów, czy czasu ich wykonania (tygodnie i miesiące). To także nic zupełnie nowego, bo takie panele dostępne są u wielu dostawców kart kredytowych. Różnica jest jednak taka, że tutaj będzie to wbudowane w wirtualny portfel.

Apple News i Apple News+ – nowe usługi od Apple!

Jest i Daily Cashback

Kolejna nowość, a właściwie cecha karty kredytowej od Apple to CashBack w nieco odświeżonej formule. Nie trzeba będzie czekać pełnego miesiąca, czy tygodni. Cashback będzie realizowany każdego dnia na podstawie wykonanych operacji.

karta kredytowa od apple
Źródło: The Verge

Właściciel karty otrzyma każdego dnia zwrot w wysokości 2% swoich dziennych wydatków. Stawka wzrośnie do 3%, jeśli dokonacie zakupów w sklepach stacjonarnych Apple lub bezpośrednio w sklepie z aplikacjami — Appstore.

Partnerem technicznym Apple jest Goldman Sachs w połączeniu z siecią i wsparciem Mastercard, dzięki czemu płatność wirtualną kartą ma być wygodna i przede wszystkim dostępna. Apple podkreśla, że wszystkie operacje wykonane przez użytkownika karty będą przechowywane na urządzeniu bez wykorzystania serwerów Apple. Dodatkowo dobitnie powiedziano, że Goldman Sachs jako operator płatności nie będzie z nikim dzielił historii wykonanych operacji, co brzmi już nieco mniej rozsądnie.

apple karta kredytowa
Źródło: The Verge

Fizyczna karta kredytowa od Apple

W alternatywie do wersji wirtualnej powstała także tytanowa fizyczna karta kredytowa. Oczywiście jedyna w swoim rodzaju i wyjątkowa… a schodząc na ziemię — faktycznie będzie coś, co wyróżni ją na tle wszystkich konkurencyjnych rozwiązań. Nie będzie ona miała żadnych fizycznych oznaczeń: jak kod CVV, data ważności czy miejsce na podpis.

Wszystko to wygląda naprawdę interesująco, a dostępne ma być już w czerwcu. Haczyk? Tak jest jeden. Usługa będzie dostępna, na razie tylko w USA.