Po dwóch miesiącach beta testów aplikacja Bezpieczeństwo rodzinne od Microsoftu została udostępniona publicznie. Można ją pobrać z Google Play oraz AppStore.

Otaczająca nas technologia i dostęp do internetu sprawia, że musimy kontrolować, przez jaki czas w i jaki sposób nasze dzieci je wykorzystują. Uzasadniamy takie działanie względami bezpieczeństwa. Nie chcemy, żeby dziecko w trakcie korzystania z internetu było narażone na jakiekolwiek aspekty obniżające poziom jego bezpieczeństwa. Okazuje się, że ten aspekt jest również ważny dla Microsoftu. Firma stworzyła aplikację Bezpieczeństwo rodzinne. Właśnie ogłoszono jej udostępnienie w AppStore oraz Google Play.

R E K L A M A

Bezpieczeństwo rodzinne od Microsoftu

Aplikacja Bezpieczeństwo rodzinne od Microsoftu dostępna jest na systemy Android oraz iOS, a wyświetlane w niej dane pochodzą z dwóch wymienionych już systemów, a także Windowsa i Xboxa. Usługa pozwala m.in. na kontrolowanie czasu spędzanego przez członków rodziny przed ekranem smartfona, filtrowanie wyników wyszukiwania oraz ich lokalizowanie. Co ciekawe, o ile w przypadku Androida możliwe jest korzystanie ze wszystkich dostępnych na chwilę obecną funkcji, to iOS nie pozwala na przejmowanie aż takiej kontroli nad urządzeniem. 

FS article activity report email

Aplikacja przedstawi raporty korzystania z internetu i urządzeń

Wszystkie działania dzieci na urządzeniach mobilnych zbierane są w cotygodniowe raporty, które otrzymują zarówno rodzice, jak i pociechy. Można w nich znaleźć informacje na temat czasu spędzonego przed ekranem przez konkretne dziecko, jakie aplikacje były najczęściej wykorzystywane, a także które strony internetowe najwięcej odwiedzano. Jeśli rodzice uznają, że dzieci za dużo czasu poświęcają na gry i aplikacje mobilne, mogą wprowadzić limit czasu ich korzystania. Możliwe jest także blokowanie oraz odblokowywanie konkretnych aplikacji. Rodzice mogą wydłużać czas spędzany przed ekranem na prośbę dzieci o 15 minut, 30 minut, 1, 2 lub 3 godziny. 

FS flow Screen Time 1200x630 60fps

Filtrowanie stron i wyników wyszukiwania

Interesująco wygląda funkcja filtrowania stron internetowych oraz wyników wyszukiwania. W ten sposób możemy sprecyzować jakie strony internetowe nie powinny być odwiedzane przez nasze pociechy. Tyczy się to również wyników wyszukiwania, aby przez przypadek dziecko nie natknęło się na zasoby przewidziane dla dorosłych. 

FS flow Content Filters 1200x630 60fps new

Lokalizacja członków rodziny

Wygodna może okazać się funkcja lokalizacji członków rodziny. Pozwala ona na stały dostęp do informacji na temat tego, gdzie znajdują się dzieci, a także inni użytkownicy dodani do aplikacji Bezpieczeństwo rodzinne. Microsoft zarzeka się, że te dane nie są w żaden sposób wykorzystywane, ani przekazywane do innych podmiotów. W zakresie lokalizacji możliwe jest także prezentowanie informacji o tym, ilu członków rodziny i kto znajduje się w jednej lokalizacji. 

Family Safety Connect

Sam jeszcze nie muszę korzystać z tego typu rozwiązań, bo moje dziecko jest na tyle małe, że nie korzysta ze smartfona czy też Xboxa. Jednak, gdyby było starsze, to rozważyłbym możliwość korzystania z Bezpieczeństwa rodzinnego, głównie w zakresie filtrowania stron internetowych oraz wyników wyszukiwania, aplikacji, a także lokalizacji. 

Źródło: Microsoft