Instalacja nie wiąże się już z ryzykiem, jakie niosło za sobą wcześniejsze modyfikowanie konsoli. Deweloperzy z Homebrew z XDA wydali pierwszą, publicznie dostępną wersję firmware dla systemu od Nintendo. Jest ona kompatybilna z Androidem 8.1.

Wersja co prawda zawiera kilka wad, występuje spory problem z żywotnością baterii czy też automatycznym obracaniem ekranu. Mimo wszystko jest to o wiele bardziej stabilna instalacja niż te wydawane wcześniej. Najważniejsze jednak, że wszystkie inne podstawowe funkcje Androida są dostępne i działają poprawnie.

R E K L A M A

Poznajcie Switch Lite, nowa, lżejsza zabawka od Nintendo

W wyniku takiej instalacji otrzymujemy w rzeczywistości mały tablet oparty o system Android. Do tego mamy w zestawie dwa kontrolery, możemy przeglądać strony internetowe, grać w gierki 3D, zupełnie jak na innych urządzeniach mobilnych. System oparty jest o wersję kompatybilną z NVIDIA Shield TV, zatem uruchomienie gier typu Borderlands czy Half-Life 2 będzie bezproblemowe.

Oczywiście jak wspomniałem na początku, jest to wersja nieoficjalna. Możemy zatem zapomnieć o jakimkolwiek wsparciu ze strony Nintendo, jeśli coś pójdzie nie tak. Nie wiadomo też czy Android działa na nowszych wersjach Switcha, informacje z sieci są niejednoznaczne. Instalacja takiej modyfikacji jest na własną odpowiedzialność, a ryzyko zawsze istnieje.

Wiele osób modyfikuje swojego Switcha, a taka łatwa instalacja Androida to kolejny dowód, że konsola jest dość elastyczna. Otrzymujemy w ten sposób dostęp do bogatej biblioteki gier opartych o ten mobilny system.

Odpowiadając na pytania – specjalnie nie zamieszczamy linka do forum, gdzie można poznać proces instalacji. Zamieszczamy informację bardziej w ramach ciekawostki, gdyż instalacja Androida może uszkodzić samą konsolę, jak zresztą każda inna nieoficjalna modyfikacja.