Android Automotive ma zadebiutować w samochodach od GM w 2021 roku

Android Automotive ma zadebiutować w samochodach od GM w 2021 roku

Opublikowano 7.09.2019 21:08 -


General Motors to amerykański koncern motoryzacyjny, który już od dziesięcioleci zajmuje się produkcją samochodów osobowych. Docenili je użytkownicy na całym świecie. Aktualnie z jego zakładów wychodzą takie marki, jak Buick, Cadillac czy Chevrolet, które prawdopodobnie już niedługo wzbogacą się o dodatkowe funkcjonalności, które całkowicie odmienią ich obsługę. Wszystko za sprawą nowego systemu Android Automotive od Google, wykorzystanego do zasilania systemów informacyjno-rozrywkowych, który zadebiutuje prawdopodobnie w 2021 roku.

Włączenie Androida jako dodatkowej funkcjonalności do samochodów od GM wiąże się z wieloma zmianami. Można spekulować, że wśród nowych możliwości pojazdów pojawi się między innymi Asystent Google, mapy i wiele innych aplikacji, dedykowanych dla systemów Android. Mają one być dostępne w samochodach General Motors w Sklepie Play, bez konieczności synchronizacji ze smartfonem.

W jakich modelach pojawi się Android Automotive?

Nowoczesny system Androida ma powędrować do wszystkich AMERYKAŃSKICH modeli od GM. Chiny niestety będą musiały poczekać na swoją kolej, nie zapowiedziano jeszcze bowiem dostępności aplikacji z Androidem Pie dla tamtejszych pojazdów. Samochody wyposażone w Android Automotive OS nadal pozwalały kierowcom na korzystanie z CarPlay od Apple oraz wersji Android Auto na smartfony. Nowe funkcjonalności mają między innymi przekazywać niektóre anonimowe informacje o kierowcach. General Motors zapewnia użytkowników, że Google nie otrzyma danych, chociażby dotyczących sposobu prowadzenia pojazdu.

android automotive

To nie pierwsze podejście Google do wprowadzenia Androida

GM buduje systemy motoryzacyjne oparte na Androidzie już od 2016 roku. Połączył wtedy siły z innymi producentami, by móc wykorzystać kod Google dostępny open source i spróbować stworzyć własne oprogramowanie. Okazało się, że jest to zdecydowanie bardziej skomplikowane, niż mogłoby się wydawać. Dlatego koncerny samochodowe postanowiły zostawić Androida Automotive do dopracowania Google.

Przedsiębiorstwo z kolei już kilka lat temu chciało pochwalić się pierwszą integracją Androida, jaką wykonało przy współpracy z Volvo. Nie była to oczywiście wersja doskonała, dlatego Google prowadził dalsze prace, związane z dopracowywaniem systemu. Jego debiut ma nastąpić już niebawem, w Polestar 2, o czym jakiś czas temu w swoim artykule wspominał Łukasz. Google pragnie oczywiście wprowadzać Androida Automotive także w innych markach, jednak takie procesy na pewno potrwają co najmniej kilka lat.

Zwiększająca się popularność wykorzystywania inteligentnych systemów w samochodach sprawia, że więcej marek chciałoby posiadać Androida na pokładzie. Umożliwienie Google dalszego rozwoju i projektowania systemu z większą ilością funkcjonalności może okazać się prawdziwym sukcesem. Przyznam szczerze, że jestem bardzo ciekawa, chociażby działalności asystenta w samochodzie oraz jego możliwości podczas jazdy. A Wy jak się nastawiacie na nowe systemy w autach?

Wieści z Rozładowani.pl