Android Auto jest idealną propozycją dla wszystkich, którzy posiadają radia nowego typu w swoich samochodach. Oprogramowanie to pozwalana na przerzucenie części aplikacji z telefonu na ekran auta. W trybie samochodowym pracuje np. GoogleMaps, Waze, Audioteka, Spotify itp. Jeżeli radio obsługuje Android Auto, zakup lub aktualizacja nawigacji producenta traci sens. Jego przewaga jest widoczna nie tylko nad systemem natywnym, ale i Apple CarPlay, który do dziś dnia nie pracuje w języku polskim. Brak ojczystego języka nie jest problemem w przypadku ustawiania nawigacji, ale czytanie polskiego SMSa po angielsku potrafi rozbawić.

Android auto – Po polsku jednak nadal niedostępny w Polsce

Choć Android Auto działa w polskim języku, a więc komunikaty, obsługa głosowa, czytanie smsów działa w naszym języku, to w sklepie Google Play, dalej widnieje informacja o niedostępności. Nie rozumiem takiej sytuacji, ale nie jest to szczególnie uciążliwa sprawa bowiem, aplikację w formie pliku możemy ściągnąć z APKMonitor.

Ważne, aby ściągnąć wersję najnowszą i pasującą do naszego telefonu. Po takim zabiegu wszystko pracuje prawidłowo. Brak obsługi Google Play ujawnia się tylko brakiem aktualizacji.

Nowe UI

Wygląd Android Auto na ekranie samochodu nie zmienił się znacząco od wielu lat. Był on toporny, powolny i niezbyt intuicyjny. Niby mieliśmy 4 przyciski u dołu ekranu, ale nic więcej. Zatem jeżeli chcieliśmy przeskoczyć pomiędzy aplikacjami audio, musieliśmy dwukrotnie kliknąć ikonę słuchawek i podmienić jej działanie na np. Tidal. Również podczas obsługi nawigacji, nie mieliśmy możliwości zmiany utworu z pozycji ekranu dotykowego. Tak czy inaczej, odeszło to w niepamięć.

Nowe UI charakteryzuje się ciekawszym rozwiązaniem co do obsługi wszystkich aplikacji. Wraz z czasem przybyło ich trochę, dlatego trzymanie się kilku przycisków na stałe nie było rozwiązaniem. Teraz możemy przeskakiwać pomiędzy np. nawigacją i audio poprzez chmurkę w dolnej części ekranu, a podgląd na wszystkie aplikacje mieć, jak w telefonie, po dotknięciu głównego przycisku kropki.

Powiadomienia również znalazły swój oddzielny przycisk i nie są mieszane teraz z pogodą czy ostatnimi połączeniami, a ikonki zasięgu i baterii są znacząco mniejsze i nie kolidują z treścią. Dużo by tutaj pisać na temat zmian, ale UI się zmieniło całkowicie na plus. Każdy, kto korzysta z Android Auto, powinien zrobić aktualizację apki.

Jak zmienić?

Pierwszy krok to aktualizacja aplikacji do wersji 4.5.59. W poprzednich wersjach taka opcja będzie niedostępna. Po tym kroku należy uruchomić aplikacje i przejść do ustawień („trzy kreski”->Ustawienia). Tam powinna pojawić się opcja „wypróbuj nową wersję Android Auto”, którą zwyczajnie trzeba aktywować.

Jeżeli takiej opcji nie macie, nie martwcie się, u niektórych osób spotkałem się, że trzeba zamknąć aplikację i poczekać 20-30min. Wcześniej, czy później, się pokaże.

W tym miejscu nie pozostaje mi nic więcej jak życzyć miłego podróżowania :)