Android 8.1 Final Preview - sprawdź co nowego
Android 8.1 Final Preview - zobacz garść nowości

Opublikowano 1 rok temu -


Android 8.1 Final Preview jest już dostępny. Ostatnia kompilacja przed premierą Androida 8.1 Oreo odkrywa wszystkie karty i pokazuje czego możemy się spodziewać po premierze pełnej wersji.

Od premiery nowego Androida Orego dzieli nas zaledwie kilka tygodni.  Z tego powodu Google zdecydował się udostępnić nową wersję systemu w wersji deweloperskiej, aby twórcy aplikacji zdążyli z aktualizacją swoich produktów w Sklepie. Wiadomo już, że wersja Android 8.1 Oreo DP2 to ostania wersja poglądowa przed wydaniem 8.1 Oreo w wydaniu stabilnym.

O wszystkich nowościach jakie znalazły się w Oreo DP1 pisał Łukasz, który samodzielnie testował tę wersję na swoim Pixelu. Jeśli nie widzieliście jeszcze tego wpisu, koniecznie zajrzyjcie pod ten link.

W udostępnionej dziś wersji Final Preview, naniesione zostały poprawki błędów zgłaszanych przez testerów wersji DP1. Nie zabrakło także kilku nowości. Największe zmiany dotyczą optymalizacji wersji przeznaczonej dla urządzeń z małą ilością pamięci operacyjnej (czyli Android Go), a także uruchomienia API sieci neuronowych, która pozwala na przyśpieszenie procesu obliczeń związanych z uczeniem maszynowym.

Zgarnij $1000 od Google za błąd aplikacji

Ta ostatnia zmiana zapowiada możliwość implementacji nowych rozwiązań z zakresu AI w naszych smartfonach. Pierwsze rozwiązania, o których już wiemy to: narzędzie do rozpoznawania i klasyfikacji obiektów MobileNets oraz funkcja Smart Reply znana do tej pory m.in. z Gmaila.

Ciekawym rozwiązaniem wydaje się także funkcja SMS Connect, pozwalająca na czytanie i dopisywanie na wiadomości tekstowe przychodzące na telefon prosto z poziomu Chromebooka. Widać tutaj wyraźną inspirację ekosystemem Apple i sposobem w jaki Macbook i iPhone potrafią się wzajemnie uzupełniać.

Jest także zmiana zarezerwowana wyłącznie dla użytkowników Pixel 2. Android 8.1 umożliwia korzystanie z kompresora Pixel Visual Core, który pozwala na wykonywanie lepszych zdjęć HDR+.

Nie używaj tej klawiatury w swoim Androidzie

Które smartfony dostaną Androida 8.1?

Pierwsze na liście urządzeń do aktualizacji do 8.1 Oreo są smartfony z linii Pixel - Pixel, Pixel 2, Pixel XL, Pixel 2 XL i Google Pixel C, a także Nexusy - 6P oraz 5X. Kolejnym krokiem będzie aktualizacja urządzeń partnerów Google, wśród których firma wymienia m.in. Asusa, HMD Global (Nokia), Huaweia, HTC, LG, Motorolę, Samsunga, Sharp i Sony. Nieoficjalnie szacuje się, że pełna aktualizacja flagowców do wersji Oreo ma potrwać 2 lata.

Dokładna data udostępnienia pełnej wersji Android 8.1 Oreo nie została jeszcze ogłoszona. Dla deweloperów, którzy chcieliby zaktualizować swoje aplikacje do nowej wersji systemu Google zaleca instalację Android Studio 3.0. Potrzeba będzie także aktualizacja Android Support Library do wersji. 27.0.0.