W lutym pojawiła się wersja deweloperska Androida 11, potem Google aktualizował ją jeszcze trzy razy do Preview 4. Firma odwołała jednak ukazanie się beta 1, dlatego spore musiało być zdziwienie niektórych użytkowników Pixela 4, którzy… dostali informację o możliwości zainstalowania nowego systemu. Dzięki temu już wiemy, co pojawi się w kolejnej generacji oprogramowania z zielonym robocikiem. Wszystkie nowości zebrał niezawodny portal XDA Developers, który pokazał też prezentowane zrzuty ekranu.

Uwaga! Tapeta może… zawiesić smartfona!

Odtwarzacz muzyki w szybkim panelu

Aktualnie odtwarzanie muzyki wyświetlane jest w panelu powiadomień, ale w Androidzie 11 zostanie przesunięte do szybkich ustawień – to oznacza, że przyciski zostaną ściśnięte z układu 1 x 6 na 2 x 3. Po rozwinięciu pokaże się układ z muzyką na górze, jasnością na środku i klawiszami na dole:

Nowe kształty ikon

Większość użytkowników Androida i tak korzysta z nakładek czy launcherów, ale dla tych, którzy stawiają na „goły” system, dostępne będą trzy nowe ustawienia ikon – „ścięty prostokąt”, „naczynie” i „kamyk”.

Skróty do obsługi innych urządzeń

W szybkim menu – wyciąganym przesunięciem z prawej krawędzi – pojawi się możliwość dodania skrótów do obsługi urządzeniami typu smart. Opcja zmienia kształt z każdą wersją Androida 11, która ujrzała światło dzienne, ale ogólnie ma dawać szybki dostęp do niektórych funkcji „smart home”:

nowe opcje powiadomień

W Androidzie 10 pojawiła się opcja otrzymywania niektórych powiadomień (np. SMS) w wyskakującym okienku. W wersji beta „jedenastki” udostępnione zostały nowe opcje – możliwość włączenia/wyłączenia tego typu informacji czy zrzut ekranu tylko okienka, a nie całego obszaru. Wygląda na to, że ten system będzie wciąż rozwijany.

Przeciągane zrzuty ekranu

Tego typu funkcja pojawiła się chociażby w Samsung One UI już w Androidzie 10, ale na czystym Androidzie jest testowana dopiero w „jedenastce”. Nie zmienia to jednak faktu, że Google raczej zdecyduje się na wprowadzenie tego ułatwienia:

Premiera Motorola Edge na polskim rynku. Ciekawa, ale droga

Urządzenia się nie rozłączają w trybie samolotowym

O radości! Rozłączanie się z połączonymi urządzeniami w trybie samolotowym to duża bolączka starszych Androidów. Przełączenie się w brak łączności oznacza też utratę synchronizacji ze smartwatchem, słuchawkami czy głośnikiem. Na szczęście w „jedenastce” Google poszedł po rozum do głowy i utrzymuje Bluetooth nawet w samolocie.

Wiele funkcji, które mogą być nowe w Androidzie 11 pojawiało się wcześniej we wspomnianych wersjach deweloperskich. Google lubi testować różne opcje przed oficjalną aktualizacją, dlatego nie powinniśmy się za bardzo przywiązywać do opisywanych udogodnień. Niektóre zapowiadają się jednak bardzo przyjemnie i dobrze by było, żeby jednak pojawiły się w systemie…


Posłuchaj nas!