Android z każdą edycją staje się coraz ciekawszym i atrakcyjniejszym systemem operacyjnym. W Android 11 użytkownicy doczekali się wielu ciekawych zmian, na które patrzę z zazdrością, jako użytkownik iOS. Google postawiło sobie za cel wprowadzić nowe funkcje w obszarach, które wg firmy są aktualnie najważniejsze dla użytkownika, czyli komunikacja, kwestie związane z prywatnością, a także urządzeniami funkcjonującymi w ramach Internet of Things.

Android 11: Konwersacje

Pierwszą z nowości w Android 11, którą chwali się Google, jest zmiana sposobu wyświetlania rozmów prowadzonych za pośrednictwem różnych komunikatorów. Konwersacje zyskają oddzielne miejsce w powiadomieniach, aby być zawsze łatwiej dostępne dla użytkownika i niezasypane przez informacje z innych aplikacji.

Ciekawym rozwiązaniem są bąbelki czatów, które są dostępne na ekranie smartfona i pozwalają na szybki dostęp do rozmów, kiedy użytkownik korzysta z innych aplikacji. To zabieg podobny, jaki Facebook wykorzystał przy Messengerze. Wraz ze zmianami w obszarze komunikacji, Google wprowadziło natywny sposób nagrywania ekranu, zatem nie będzie konieczne korzystanie z dodatkowych aplikacji dostępnych w Google Play.

Android 11: Zarządzanie urządzeniami i multimediami

Kolejne zmiany dotknęły zarządzania urządzeniami oraz multimediami. Z dnia na dzień rośnie popularność sprzętów w ramach Internetu Rzeczy. Użytkownicy wykorzystują do zarządzania urządzeniami w inteligentnych domach aplikację Google Home oraz Asystenta Google. W Android 11 firma ułatwia dostęp do zarządzania nimi. W najnowszej wersji systemu wystarczy dłuższe przyciśnięcie przycisku zasilania, aby uzyskać dostęp do kontroli urządzeń. Android 11 ułatwia także przełączanie się pomiędzy urządzeniami, na których odtwarzane są multimedia strumieniowane ze smartfona.

Android 11: Bezpieczeństwo i prywatność

Coraz większy nacisk, jako użytkownicy smartfonów, kładziemy na bezpieczeństwo i prywatność. Android 11 wprowadza jednorazowe uprawnienia. Dzięki nim możliwe jest przydzielenie aplikacjom dostępu do mikrofonu, kamery oraz lokalizacji, ale tylko na czas tego jednego jej włączenia. Przy kolejnym uruchomieniu tej samej aplikacji, nie otrzyma ona automatycznie uprawnień dostępu i musi o nie zapytać. Interesująco wygląda funkcja usuwająca dostęp do danych użytkownika aplikacjom, które nie są używane. W takiej sytuacji Android 11 powiadomi użytkownika o działaniu, a ponowne udzielenie dostępu będzie możliwe podczas uruchomienia aplikacji. Wielu użytkowników Androida, zwracających uwagę na aktualne poprawki bezpieczeństwa, narzeka na długi czas oczekiwania na ich otrzymanie. Zazwyczaj takie poprawki są wydawane wraz z aktualizacją systemu. Tutaj też zachodzą zmiany i to na lepsze. Najnowsze aktualizacje poprawek bezpieczeństwa i prywatności będą trafiać na Android 11 za pośrednictwem Google Play.

Android 11: Dostępność

Android 11 dostępny jest do pobrania już teraz na wybranych smartfonach Pixel, OnePlus, Xiaomi, OPPO, a także Realme. W kolejnych miesiącach najnowszy system od Google ma pojawić się na urządzeniach kolejnych producentów. Google zauważa, że jeszcze więcej nowości Android 11 przynosi na smartfony z rodziny Pixel (od modelu 2).

Źródło: Google


Posłuchaj nas!