Android 10 zamiast Androida Q

Android 10 zamiast Androida Q

Opublikowano 23.08.2019 14:51 -


Google od samego początku w nazewnictwie swoich systemów wykorzystywało przeróżne słodkości. Najnowsza aktualizacja ma jednak zakończyć przesłodką tradycję, co ma pozwolić użytkownikom na identyfikacje konkretnej wersji Androida, jaka znajduje się na ich urządzeniu. To jednak dopiero pierwsza wiadomość dotycząca Google. Firma poinformowała bowiem, że zamierza całkowicie odmienić swoje logo, odświeżając jego wygląd. Czyżby nowa identyfikacja wizualna miała rozpocząć kolejny okres w życiu amerykańskiego przedsiębiorstwa?

Zbliżająca się wielkimi krokami aktualizacja systemu operacyjnego, który początkowo miał nazywać się Android Q, została oficjalnie przemianowana na Androida 10. Google za powód podaje przede wszystkim zwiększenie przejrzystości i intuicyjności w nazwach systemów, dzięki czemu użytkownicy będą bardziej zorientowani, którą wersję posiadają. Poza zmianą nazwy, zaprezentowane zostało również nowe logo – unowocześnione i w nieco odmienionej kolorystyce. Skupię się jednak na samym systemie, ponieważ artykuł o identyfikacji wizualnej znajdziecie tutaj już niebawem.

android 10

Android 10, czyli premiera najnowszego systemu od Google

Dla wielu użytkowników, którzy posiadają smartfona z Androidem od lat, zmiana nazewnictwa może być prawdziwym szokiem. Praktycznie od samego początku pojawiały się w nich liczne desery, ciasteczka oraz wiele innych. Małe przypomnienie poprzednich systemów:

 • Android 1.0  -  Apple Pie (szarlotka);
 • Android 1.5   -  Cupcake (babeczka);
 • Android 1.6   -  Donut (pączek);
 • Android 2.0 i 2.1  - Eclair (eklerka);
 • Android 2.2   -  Froyo (frozen yogurt, mrożony jogurt);
 • Android 2.3   -  Gingerbread (piernik);
 • Android 3.0   -  Honeycomb (plaster miodu);
 • Android 4.0   -  Ice Cream Sandwitch (lodowa kanapka);
 • Android 4.1, 4.2 i 4.3   -  Jelly Bean (żelek-fasolka);
 • Android 4.4   -  KitKat;
 • Android 5.0 i 5.1   - Lollipop (lizak)
 • Android 6.0   -  Marshmallow (słodka pianka);
 • Android 7.0 i 7.1 Nougat (nugat)
 • Android 8.0 i 8.1 Oreo;
 • Android 9 — Pie (ciastko)

Android porzuca łakocie i zmienia logo

Jak sami widzicie, jest tu tyle słodkości, że nazwa kolejnego Androida była bardzo wyczekiwana (nie tylko przez wielbicieli branży mobile). Amerykańskie przedsiębiorstwo postanowiło jednak zakończyć z dotychczasową tradycją i rozpocząć zupełnie nowy etap działania firmy.

Google usunęło wiele groźnych aplikacji ze Sklepu Play!

Co znajdzie się w najnowszym Androidzie 10?

Premiera nowego systemu od Google ma się odbyć już niebawem. Zgodnie z informacjami znajdującymi się w sieci istnieje prawdopodobieństwo, że wielu użytkowników będzie mogło wypróbować Androida 10 jeszcze w sierpniu. Mowa oczywiście o wersji beta, która wspomaga opracowanie głównego systemu. Co jednak przyniesie nam nowy Android? Wiele naprawdę wyczekiwanych funkcjonalności, w tym tryb dark mode czy częściowe wyłączanie gestów. Ciekawym pomysłem może okazać się również utworzenie specjalnych okienek czatu, jakie posiada messenger. Mają one zostać otworzone przede wszystkim dla wiadomości od Hangoutu, nie oznacza to jednak, że Google ograniczy się tylko do tych aplikacji.

android 10

To zaledwie część zmian, jakie prawdopodobnie czekają nas w najnowszym systemie Android. Mimo zmian dotyczących nazw, czy nowego logo, nadal pozostaje on najpopularniejszym systemem operacyjnym, wykorzystywanym w urządzeniach mobilnych. Jeśli macie umiejętności programistyczne oraz chcielibyście zapoznać się z wyglądem Androida 10, koniecznie wyprobujcie wersję beta, której aktualizacja już niebawem.

Wieści z Rozładowani.pl

Plebiscyt DailyWeb na najlepszy sprzęt: DailyWebstery 2020 - [Zagłosuj]

Szukamy Social Media Ninja i dwóch redaktorów! [Zobacz]