Android 10 z ulepszeniami systemu bezpieczeństwa i prywatności

Android 10 z ulepszeniami systemu bezpieczeństwa i prywatności

Opublikowano 29.08.2019 16:29 -


Długo zapowiadany system Android 10 już niebawem zagości na naszych smartfonach, a przynajmniej na części z nich. W związku z tym pojawiły się u nas ostatnio artykuły informujące o nadchodzących zmianach oraz pierwszych posiadaczach wersji systemu od Google bez ciasteczkowej nazwy. Tym razem nadeszła pora na wiadomości dotyczące zabezpieczeń oraz funkcji prywatności, które miały zostać udoskonalone wraz z nadejściem nowego Androida.

Zgodnie z zapowiedzią Daniela najbardziej wyczekującą grupą Androida 10 są posiadacze Pixela. Otrzymają oni oficjalną wersję systemu od razu po jej wejściu na rynek, czyli w pierwszych dniach września. Ma ona zawierać szereg zmian zwiększających bezpieczeństwo każdego użytkownika. Jak więc ostatecznie zaprezentuje się Android 10?

android 10

Android z najważniejszymi aktualizacjami prywatności

Za najważniejszą aktualizację, jaka ma nastąpić w Androidzie 10, uważa się zmianę prywatności. System ma zatrzymywać aplikacje i reklamodawców, którzy uzyskują dostęp do danych o użytkownikach oraz ich preferencjach. Każda instalowana aplikacja będzie wymagała dodatkowych uprawnień, by uzyskać dostęp do numerów seryjnych smartfona, które pozwolą na pełną identyfikację.

Wiemy kiedy zadebiutuje Android 10 i kto go dostanie pierwszy!

Bardzo istotny będzie również fakt, czy użytkownik zezwolił aplikacjom na dostęp do ich lokalizacji. Na tej podstawie często wyświetlają się liczne reklamy oraz propozycje miejsc wartych odwiedzenia. Teraz jednak każdy posiadacz Androida 10 sam zdecyduje, czy programy będą miały dostęp do lokalizacji cały czas, czy tylko podczas działania na pierwszym planie. A to dopiero początek wprowadzanych zmian.

Ulepszenie bezpieczeństwa a nowy Android 10

Google zapowiada również wiele zmian w systemie bezpieczeństwa, które mają dopełnić aktualizacje prywatności. Nowa wersja to przede wszystkim udoskonalone uwierzytelnianie biometryczne, pojawiające się aż w dwóch trybach: jawny i niejawny. O co dokładniej chodzi?

Tryb jawny będzie wymagał każdorazowego potwierdzenia, zanim zostanie dokonane skanowanie twarzy czy odcisku palca. Dotyczy to przede wszystkim wartościowych transakcji w aplikacjach bankowych czy płatności internetowych. Tryb niejawny jest totalnym przeciwieństwem jawnego i ma za zadanie znacznie ułatwić wykonywanie wielu codziennych czynności na smartfonach. Umożliwia on systemowi automatyczne skanowanie i potwierdzanie wykonywanych transakcji.

Android porzuca łakocie i zmienia logo

Nie są to wszystkie zmiany i aktualizacje, jakie Google zamierza wprowadzić wraz z nowym systemem. Szczegóły działania wszystkich algorytmów poznamy zapewne dopiero po oficjalnym udostępnieniu Androida 10 do publicznego użytkowania. Całe szczęście moment ten nastąpi już niebawem, a wtedy na pewno będziecie mogli liczyć na recenzję wszystkich wprowadzonych zmian.

Wieści z Rozładowani.pl

Poszukujemy do DailyWeb dwóch redaktorów i korekty [Zobacz]

Plebiscyt DailyWeb na najlepszy sprzęt: DailyWebstery 2020 - [Zagłosuj]