Android 10 oficjalnie na Google Pixel. Jakie zmiany wprowadzono?

Android 10 oficjalnie na Google Pixel. Jakie zmiany wprowadzono?

Opublikowano 4.09.2019 7:57 -


Po kilku miesiącach zapowiedzi oraz wielu testach użytkownicy Google Pixel wreszcie doczekali się upragnionego systemu operacyjnego. Android 10 zadebiutował już na tych urządzeniach i przyznam, że zapowiada się naprawdę ciekawie. Biorąc pod uwagę fakt, że początek aktualizacji przebiega zgodnie z założeniami, prawdopodobnie znaczna część smartfonów doczeka się najnowszego Androida jeszcze w tym roku. Jak więc prezentuje się interfejs oraz nowe funkcjonalności?

Większość elementów aktualizacji zdradzaliśmy Wam w poprzednich wpisach. Gustaw powiedział również co nieco o odmianie wyglądu loga najpopularniejszego systemu na urządzenia mobilne. Czas więc na oficjalną prezentację Androida 10, który zaledwie wczoraj zaczął się pojawiać na najnowszych urządzeniach Google Pixel. Czy wszystkie zapowiedzi się sprawdziły?

Android 10 i największe nowości

Nowy system to przede wszystkim udoskonalony system gestów, lepsze zabezpieczenia (o czym już Wam wspominałam jakiś czas temu), proste sterowanie powiadomieniami, no i oczywiście dark mode, na który wszyscy czekali. Poza tym pojawi się także natywne wsparcie dla sieci 5G, składanych ekranów i wiele innych ciekawych funkcjonalności, które na pewno Was zaskoczą.

android 10

Najważniejsze możliwości systemu do tej pory były utrzymywane w tajemnicy. Dopiero wczoraj ujawniono, że Android 10 będzie miał funkcję Live Caption, inteligentne odpowiedzi oraz zupełnie nowy system nawigacji. To im warto się przyjrzeć najbardziej, są to bowiem zupełne nowości. Tak więc:

  • Live Caption to nic innego, jak transkrypcja dźwięku z oglądanych filmików czy podcastów. Nie wymaga się żadnego połączenia z internetem czy bluetooth, urządzenie samo dokonuje transkrypcji,
  • Inteligentne odpowiedzi podają propozycję treści wiadomości, jaką można odesłać użytkownikowi, który właśnie przysłał wiadomość,
  • System nawigacji – zmiany dotyczą przede wszystkim sposobu sterowania, który będzie obsługiwany przez gesty.

To tylko część spośród wszystkich funkcjonalności i niestety wiele z nich pojawia się tylko na okres testowy w telefonach Google Pixel. Które ze zmian pojawią się na pozostałych smartfonach? Zapewne dowiemy się niebawem.

android 10

Android 10 bez słodkiego dodatku

Jak wspominałam w jednym ze swoich poprzednich artykułów, Android 10 jest pierwszym systemem, który pojawił się bez dodatkowej nazwy. Google postanowiło zrezygnować ze słodkich pseudonimów, utrudniających w rozpoznaniu wersji systemu. Mimo to wielu użytkowników nie może doczekać się momentu, aż przetestuje najnowszy system na swoim telefonie. Ja również czekam na powiadomienie o aktualizacji i kiedy tylko się pojawi, na pewno pokażę Wam działanie każdej funkcjonalności.


A teraz kilka słów odemnie (Łukasz). Właśnie zaktualizowałem swojego Pixela (1. generacja), który pomimo wieku aktualizację dostał.

Pierwsze wrażenie: Odchudzony UI, jest bardziej przejrzysto, czytelnie, nowe ikony. Zaraz po tym w głowie “kocham czystego androida, ewidentnie przyspieszył”. Wiadomo, kwestia przyspieszenia może zależeć od aplikacji, które mamy zainstalowane oraz ich optymalizacji do 10.

Kilka screenshotów na gorąco:

Przełączyłem się na gesty, bottom bar się zmienił. Jest ciekawie, trzeba się będzie przyzwyczaić. Dziwnie bez przycisku wstecz. Cofanie się to teraz gest od krawędzi. Przełączanie się pomiędzy aplikacjami działa podobnie jak w 9 przy 2 przyciskowej nawigacji

Dark mode! W końcu lepiej zrobiony :)

Jeden z ważniejszych featerów – zarządzanie uprawnieniami pomiędzy aplikacjami oraz nawet dostęp do sensorów.

A po ci Ci, drogi Facebooku, wiedza o mojej aktywności fizycznej?

Żegnam ozięble.

Amplituner dźwięku? Hm, sprawdzę dokładniej. Trzeba skalibrować ze słuchawkami.

Kolejna wersja cyfrowej równowagi.

Focus mode – blokowanie powiadomień etc. z wybranych aplikacji.

Nowe komunikaty

Asystenta poza komendą głosową wzbudzamy gestem od prawego oraz lewego dolnego narożnika.

I na koniec ekran blokady.

Tak jak wspomniałem. Wydaje mi się że jest czyściej oraz płynniej. W każdy z nowych featurów postaram się wejść głębiej i przetestować. Chyba będę miał sporo inspiracji na następne wpisy. Ciekawi mnie, jak będzie wyglądać sprawa z baterią.

Wieści z Rozładowani.pl