Alexa już niedługo będzie czytała wiadomości jak profesjonalistka

Alexa już niedługo będzie czytała wiadomości jak profesjonalistka

Opublikowano 24.11.2018 12:00 Aktualizacja: 23.11.2018 21:35 -


Amazon po raz kolejny wykorzystuje sztuczną inteligencję do poszerzenia zastosowań Alexy. Tym razem opracowuje nowe style mówienia – wśród nich opcja czytania wiadomości. Już w ciągu kilku tygodni taka opcja będzie dostępna na każdym urządzeniu dystrybutora.

Całkiem niedawno w sieci pojawiły się spekulacje, że Amazon pracuje nad udoskonaleniem głosu Alexy, by dostosować go do czytania różnych tekstów. Teraz już oficjalnie wiadomo, że niedługo ta funkcja zostanie wprowadzona na wszystkie nowe sprzęty. Do momentu pojawienia się pierwszych próbek uważałam, że głosu inteligentnego asystenta nie da się pomylić z ludzkim. Amazon jest jednak blisko uzyskania efektu prezentacji artykułów niczym prezenter telewizyjny. Poniżej dla porównania załączam trzy nagrania:

https://clyp.it/i0xhcpoj – zwykły tryb konkatenatywny

https://clyp.it/fymwmh2d– zamiana tekstu na mowę (NTTS)

https://clyp.it/hcvd1cp5– tryb prezentera

Zapewne każdy z Was słyszy ogromną różnicę, porównując wszystkie trzy wypowiedzi Alexy. Tryb prezentera jest najprzyjemniejszy dla ucha – takiego samego zdania są ankietowani użytkownicy Amazona.

SZTUCZNA INTELIGENCJA W SYNTEZIE TEKSTU

Nowy styl mówienia uzyskano dzięki specjalnej technologii neuronowej zamiany tekstu na mowę. Jest to kolejna generacja syntezy głosu, która wykorzystuje tak zwane uczenie maszynowe do generowania ekspresyjnych aspektów wypowiedzi. Obecnie w Alexie zastosowane jest mówienie konkatenatywne – sprawdzona metoda pozyskiwania głosu wykorzystywana na rynku od wielu lat. Obejmuje ona dzielenie próbek mowy na odrębne dźwięki, co jest bardzo słyszalne podczas wypowiedzi. Amazon planuje jednak całkowicie to zmienić, stosując nagrywanie wypowiedzi prawdziwych prezenterów telewizyjnych, a następnie za pomocą sposobu nauczania komputerowego w ciągu kilku godzin nauczyć Alexę nowych sposobów eksponowania tekstu.

Do tej pory Amazon zdążył już wprowadzić do swoich urządzeń tryb szeptu. Natomiast nadchodząca aktualizacja związana z NTTS może zamieszać na rynku i postawić firmę na czele twórców inteligentnych asystentów. Moim zdaniem jest to bardzo ciekawe rozwiązanie, które w przyszłości na pewno przyniesie nam wiele wrażeń, a czytanie wiadomości przez asystentów będzie na porządku dziennym.


Marika Kowalska

Wieści z Rozładowani.pl