Alan Turing został wybrany twarzą banknotu 50-funtowego!

Alan Turing został wybrany twarzą banknotu 50-funtowego!

Opublikowano 17.07.2019 9:57 -


Brytyjski matematyk i kryptolog, który ma miał niebywały wpływ na to, co dziś nazywamy informatyką, trafi na nowy 50-funtowy banknot, który ma wejść do obiegu przed końcem 2021 roku. Pokonał tym samym prawie 1000 innych osób.

Gubernator Bank of England, Mark Carney, już jakiś czas temu dał do zrozumienia, że Brytyjczycy muszą się pożegnać z podobiznami Królowej Elżbiety II. Chociaż jest kochana przez wielu, musi ustąpić bardziej nobliwym postaciom. Chciałoby się powiedzieć „nareszcie”, w końcu zdobiła ona już kilkanaście banknotów obiegowych w Wielkiej Brytanii (w ciągu wielu lat, a po raz pierwszy, gdy była ośmiolatką). Miłośnikom tej postaci na pocieszenie pozostanie fakt, że można ja spotkać na banknotach aż 32 innych krajów!

Alan Turing na „pięćdziesiątce”

Gubernator Mark Carney wspominając o nowych banknotach stwierdził, że ten o największej wartości, wykonany w nowej polimerowej technologii druku musi zdobić ktoś zasłużony dla nauki. Zgłoszono aż 230000 nominacji. W ciągu 6 tygodni listę zawężono do 992 nazwisk, by ostatecznie zaproponować w plebiscycie 14 osób (dwie pary).

Alan Turing

Ciekawostką jest fakt, że na liście „naukowców” w czołówce znalazła się „Żelazna Dama”, czyli Margaret Thatcher. Nie wiele osób wie, że Thatcher zdobyła stopień naukowy na uniwersytecie Oksfordzkim w dziedzinie chemii. To tam zdobyła wiedzę i doświadczenie, które wykorzystała przy współpracy z koncernami żywieniowymi, tworząc niebywałe ważne dla ludzkości pyszne i aksamitne lody.

Swoją drogą jestem ciekaw reszty propozycji, jeśli na listę laureatów trafiały takie „kwiatki”. Niemniej brytyjski matematyk nie miał lekko (i wcale nie chodzi mi o jego życie osobiste), zmierzył się bowiem również z bardzo zasłużonymi postaciami:

  • Rosalind Franklin (1920-1958) – brytyjska biofizyk i specjalistka w dziedzinie rentgenografii strukturalnej, współodkrywczyni podwójnej helisy DNA, doktor na Uniwersytecie Cambridge.
  • Stephen Hawking (1942-2018) – brytyjski astrofizyk, kosmolog, fizyk teoretyczny. W ciągu trwającej ponad 40 lat kariery naukowej zajmował się głównie czarnymi dziurami i grawitacją kwantową.
  • William (1738-1822) oraz Caroline Herschel (1750-1848) – brytyjskie rodzeństwo zasłużone dla astrofizyki.
  • Dorothy Crowfoot Hodgkin (1910-1994) – angielska biochemiczka, krystalograf, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie chemii w 1964 roku za wyznaczenie struktury penicyliny i witaminy B₁₂.
  • Ada Lovelace (1815-1852) oraz Charles Babbage (1791-1871) – matematyczka i poetka oraz matematyk, astronom i mechanik, autor tablic logarytmicznych, konstruktor mechanicznych maszyn liczących. Nazywany „ojcem informatyki”.
  • James Clerk Maxwell (1831-1879) – szkocki fizyk i matematyk. Autor wielu wybitnych prac z zakresu elektrodynamiki, kinetycznej teorii gazów, optyki i teorii barw. Ukończył Edinburgh Academy, a następnie Trinity College na Uniwersytecie Cambridge.
  • Srinivasa Ramanujan (1887-1920) – indyjski matematyk. Ramanujan nie miał pełnego wykształcenia matematycznego, był genialnym samoukiem. Mawiał, że bogini Namagiri zsyła mu natchnienie, wzory i wyniki w snach.
  • Ernest Rutherford (1871-1937) – odkrył właściwości promieniowania, ujawnił tajemnice atomu i położył fundamenty pod fizykę jądrową.
  • Frederick Sanger (1918-2013) – angielski biochemik. Jest jedyną osobą, która dwukrotnie otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii. Studiował w St. John’s College na Uniwersytecie Cambridge.

Alan Turing

Alan Turing (1912-1954) – brytyjski matematyk i kryptolog. Twórca kryptograficznej „Bomby Turinga” oraz modelu obliczeń nazwanego „Maszyną Turinga”. Uważany za ojca sztucznej inteligencji. Zmarły śmiercią tragiczną.

Wieści z Rozładowani.pl