Nieodłącznym elementem, by umożliwić kontakt i składanie wniosków drogą elektroniczną jest podpis elektroniczny, którego niestety nie posiadam więc zdecydowałem się na darmową alternatywę – Profil Zaufany. By go zdobyć, należy jednorazowo udać się do punktu weryfikacyjnego by potwierdzić swoją tożsamość. Dziś miałem okazję tę czynność wykonać, wrażenia?

Weryfikacja polega na oddaniu do wglądu swojego dowodu osobistego, co by osoba potwierdzająca nasz profil zaufany miała pewność co do naszej tożsamości. Chwile później otrzymamy potwierdzenie otrzymania profilu zaufanego i już możemy cieszyć się możliwością składania wniosków drogą elektroniczną, bez konieczności odwiedzania urzędu osobiście. No tak wygląda świetnie, czy aby na pewno?

Niestety nie wszystkie  wnioski będziemy mogli podpisać profilem zaufanym i złożyć je przez ePUAP. Wszystko ze względu na procedury i wymagane do wniosku załączniki, ale to nie wszystko. Pamiętajmy, że jeżeli urząd nie udostępni usługi (tj. formularza), to niestety także nie nie wskóramy, wizyta w takim wypadku będzie niezbędna.

System niestety nie jest pozbawiony błędów technicznych. Dziś wychwyciłem dwa karygodne błędy podczas nieudanej próby zalogowania się do ePUAP. Okazuje się, że po trzech nieudanych próbach zalogowania, konto jest blokowane na 10 min. Dowiedziałem się o tym dopiero po wysłaniu nowego hasła, które nie działało. Powinien pojawić się komunikat, to chyba oczywiste? Druga rzecz, że znając login i adres e-mail interesanta możemy w łatwy sposób zresetować mu hasło (odpowiednia uwaga wysłana do ministerstwa).

Pomimo tego, bardzo ciekawa inicjatywa i mam nadzieję, że prężnie będzie się rozwijać – wprost proporcjonalnie do świadomości interesantów o jej dostępności. Zachęcam Was do rejestracji na ePUAP, na prawdę warto.