Aktywność - funkcja Instagrama, którą prawdopodobnie zechcesz wyłączyć | DailyWeb.pl
Aktywność - funkcja Instagrama, którą prawdopodobnie zechcesz wyłączyć

Opublikowano 1 rok temu -


Instagram po cichu wprowadził do swojej aplikacji nową funkcję, która pozwala podglądać, kiedy Twoi znajomi byli ostatnio aktywni. Czy to koniec prywatności? Nie do końca, bowiem opcję tę - jak na razie - możesz wyłączyć.

Jak sama nazwa wskazuje, serwisy społecznościowe polegają na interakcjach między ludźmi - bez nich Facebook, Twitter, Instagram czy każda inna tego typu platforma nie miałaby prawa bytu. Przeczytałem gdzieś kiedyś, że jednym ze sposobów na to, by ludzie częściej wracali do danego serwisu społecznościowego, jest wywołanie u nich wstydu za ich nieobecność. I właśnie na tym twierdzeniu w pewnym stopniu opiera się nowa funkcja Instagrama.

Każdy może sprawdzić, czy jesteś dostępny

Niby nic nowego - przywykliśmy do tego typu informacji chociażby w Messengerze. Pamiętam jednak, że kiedy i tam taka możliwość została włączona, użytkownicy nie kryli swego zirytowania. Nowa funkcja na Instagramie jest domyślnie włączona dla każdego konta i oznacza to, że zezwalamy "obserwowanym przez nas kontom i wszystkim użytkownikom, do których wysyłamy wiadomości, na wyświetlanie terminu naszej ostatniej aktywności". Nasz status udostępniamy więc nie tylko naszym obserwatorom, ale także wszystkim użytkownikom, z którymi weszliśmy kiedykolwiek w interakcje w postaci przesłania wiadomości czy prywatnego Stories.

Jak wyłączyć informacje o aktywności na Instagramie?

Bardzo prosto: wystarczy wejść w ustawienia i odznaczyć odpowiednią opcję. Jednak coś za coś - jeśli wyłączymy tę funkcję, nie będziemy mogli zobaczyć statusu aktywności innych kont.

Osobiście nie jestem fanem tego typu funkcjonalności w aplikacjach usprawniających komunikację. To po prostu kolejny sposób na to, by użytkownicy wiedzieli o nas zbyt wiele. Jednak brawa dla Instagrama, który umożliwił faktyczne wyłączenie tej opcji, czego - niestety - często brakuje w innych aplikacjach.