Jedna z najwygodniejszych funkcji smartfonów Apple może zyskać sobowtóra w Androidzie. W testowanej obecnie jedenastej odsłonie systemu pojawiła się funkcja „nearby”.

Zdecydowanie ogromną przewagą ekosystemu Apple jest jego integracja i łatwość współpracy pomiędzy różnymi urządzeniami tego samego producenta. Jeśli chcemy przesłać zdjęcie, filmik czy link do znajomych, którzy są w pobliżu, możemy wykorzystać AirDrop, który przetransferuje plik ze sporą prędkością. Jest to dużo wygodniejsze od wysyłania za pomocą maila czy Bluetooth, ale niestety dostępne tylko pomiędzy iOS, iPadOS i MacOS.

Androidzie, ucz się! iOS 14 będzie udostępniony 5-letnim smartfonom

airdrop wzorem dla nearby sharing?

9to5google.com informuje jednak, że być może i Android niedługo wprowadzi podobną funkcję. Beta testy jedenastki pokazały funkcję „nearby” (ang. w pobliżu), która powoli zyskuje kształt a’la AirDrop. Wcześniej było to po prostu narzędzie do znalezienia kontaktów w pobliżu, a teraz właśnie do przesłania obrazka czy linka do znajomych za pomocą sieci Wi-Fi.

R E K L A M A

Co ciekawe funkcja pojawiała się w projektach dużo wcześniej jako porzucony Android Beam. Na początku roku pojawiła się nazwa Fast Share, a w marcu kolejny raz nastąpiła zmiana i wtedy Google postanowił postawić na Nearby Sharing. Niestety istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie to dostępne jedynie na „czystym” Androidzie, który głównie pracuje na urządzeniach z serii Pixel.

Android 11 niedawno „przypadkowo” trafił na smartfony niektórych użytkowników Pixeli 4. Dzięki temu poznaliśmy już sporo funkcji, które najprawdopodobniej pojawią się w finalnej wersji systemu. Najwięcej uwagi testerzy poświęcają wbudowanemu sterowaniu Smart Home, dzięki któremu z łatwością połączymy się z oświetleniem czy głośnikiem. Dla mnie osobiście sporym atutem będzie nierozłączanie się Bluetooth w trybie samolotowym – coś, co mnie irytowało przez utratę powiadomień w smartwatchu.

Przykry rozgłos dla fotografa, który „zepsuł Androida”

Z roku na rok Android stara się dogonić iOS pod względem stabilności i płynności działania. Smartfony stają się coraz potężniejsze, a system stosunkowo lżejszy i zoptymalizowany. Zagłębiając się w temat obu światów łatwo zauważyć „wojnę” pomiędzy użytkownikami jabłek zielonych robocików. Tak naprawdę każdy system oferuje coś innego, dlatego oba wciąż pojawiają się w milionach domów na całym świecie. I dobrze, rywalizacja zazwyczaj napędza kolejne wynalazki, co pokazuje, chociażby opisana funkcja a’la Air Drop.


Posłuchaj nas!