AI wygrywa prestiżowy konkurs fotograficzny Sony World Photography Awards 2023, organizowany co roku przez Sony. Twórca przyznał się do tego faktu i odmawia przyjęcia nagrody.
AI zatacza coraz większe kręgi. Często efekty prac sztucznej inteligencji są tak dopieszczone, że trudno rozpoznać, że zostały wykreowane w taki sposób. Jakiś czas temu sieć obiegły zdjęcia Lady Gagi jako Harley Quinn z powstającego filmu Joker: Folie à Deux i wyglądały one na niezwykle prawdziwe. Okazały się jednym wielkim fake’iem. Profesjonalne plakaty do filmów często wyglądają lepiej od tych oryginalnych. Jednak jeszcze żadna praca nie dostała żadnej nagrody, szczególnie tak prestiżowej. A przynajmniej o tym nie wiemy. Oto jak wygląda fotografia, wykonana przez Borisa Eldagsena, przy użyciu sztucznej inteligencji.
AI wygrywa Sony World Photography Awards 2023!
Pseudomnesia, przedstawiająca dwie kobiety z różnych pokoleń w czerni i bieli wygrała w kategorii praca kreatywna. Sam twórca – Boris Eldagsen przyznał się, że sam jej nie wykonał, a znacząco pomogła mu w tym sztuczna inteligencja. W zasadzie wkładu własnego nie było tak dużo. Zrobił to z pełną premedytacją, a jego celem nie było zebranie poklasku, a otworzenie dialogu na temat ingerencji sztucznej inteligencji w sztukę. Tak jak zaplanował w przypadku zwycięstwa – odmówił przyjęcia nagrody. Na swojej oficjalnej stronie napisał oświadczenie:
Dziękuję za wybranie mojego obrazu i uczynienie z niego historycznego momentu, ponieważ jest to pierwszy obraz wygenerowany przez AI, który wygrał w prestiżowym międzynarodowym konkursie FOTOGRAFII. Ilu z was wiedziało lub podejrzewało, że to sztuczna inteligencja? Coś w tym nie wydaje się właściwe, prawda? Obrazy AI i fotografia nie powinny konkurować ze sobą w takiej nagrodzie. Są różnymi bytami. AI to nie fotografia. Dlatego nie przyjmuję nagrody. Złożyłem podanie jako bezczelna małpa. My, świat zdjęć, potrzebujemy otwartej dyskusji. Dyskusja na temat tego, co chcemy rozważyć w fotografii, a co nie. Czy parasol fotografii jest wystarczająco duży, aby zaprosić obrazy AI do wejścia w ten świat, czy byłby to błąd? Odmawiając nagrody, mam nadzieję przyspieszyć tę debatę.
Boris Eldagsen przyznaje się do wykorzystania AI i odmawia przyjęcia nagrody
Bardzo interesujący trolling i faktycznie zadający pytanie, co nas czeka w przyszłości, a w zasadzie teraźniejszości, bo mały eksperyment niemieckiego artysty udowodnił, że podobne działania mogą mieć już miejsce. Co jest prawdziwe, a co nie? Jak to weryfikować i w jakim zakresie AI powinna (czy w ogóle powinna) być wykorzystywana w dzisiejszym świecie?
Wygrana praca została usunięta ze strony Sony World Photography Awards, a sam Boris, zgłaszający pracę, powołał się na punkt regulaminu, mówiący o tworzeniu zdjęć dowolnym urządzeniem. Organizatorzy mieli świadomość, że fotografia będzie wspomagana przez AI, ale nie sądzili, że całość została wykonana przy użyciu tej technologii. Twierdzą, że fotograf wprowadził ich w błąd. Ten jednak odbija piłeczkę, podważając nieco ich kompetencje. Od daty wysłania zgłoszenia aż do poinformowania go o wygranej – nie przekazał on informacji o procesie twórczym, stojącym za zdjęciem. Organizatorzy konkursu również nie wysłali zapytań innych niż prośba o przesłanie pliku w wysokiej rozdzielczości i tytuł pracy.