AI potrafi wskazać orientację seksualną tylko na podstawie zdjęcia twarzy
AI potrafi wskazać orientację seksualną tylko na podstawie zdjęcia twarzy

Opublikowano 2 lata temu -


Sztuczna inteligencja. Jakiś czas temu było to tylko wyobrażenie autorów książek science fiction opisujących daleką przyszłość. Przyszłość, o której nawet nie pomyśleliśmy, że stanie się naszą teraźniejszością. A jednak. Dziś powoli wkrada się do naszego życia, towarzysząc nam w wielu jego dziedzinach – od gier komputerowych po systemy rozpoznawania twarzy. I o tym ostatnim będzie dziś mowa.

Eksperyment Michała Kosińskiego i Yilun Wang przeprowadzony w uniwerystecie Stanford okazał się być dosyć kontrowersyjnym. Chodzi w końcu o naszą prywatność i o tak wrażliwe informacje jak nasza seksualność, którą nie zawsze chcemy dzielić się z innymi. Ale o czym dokładnie mowa?

Algorytm opracowany przez badaczy z bardzo dużą dokładnością potrafi określić czy dana osoba jest homo czy heteroseksualna tylko na podstawie jednego zdjęcia twarzy. Badanie opierało się na ponad 35 000 zdjęć twarzy mężczyzn i kobiet zamieszczonych na amerykańskim portalu randkowym, na którym użytkownicy mieli określoną swoją orientację. Zadaniem systemu było przeanalizowanie rysów twarzy, kości policzkowych, nosów i policzków co pozwoliło na wyciągnięcie średniej ze wszystkich zdjęć. System wykrył pewne cechy fizyczne odróżniające osoby o odmiennej orientacji.

Dokładniej zaś zarejestrował on, że homoseksualni mężczyźni są bardziej kobiecy i na odwrót. Był on jednak o wiele dokładniejszy w przypadku mężczyzn – skutecznie określając ich orientację w 91%, w przypadku kobiet zaś było to około 72%. To i tak o wiele więcej, niż skuteczność ludzi w rozpoznawaniu orientacji innych osób. W przeciwieństwie do AI nasza skuteczność zamyka się bowiem w granicy około 61% dla mężczyzn i 54% dla kobiet, a to już naprawdę duża różnica.

Pozostaje jednak odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie mogą być skutki stosowania tego typu rozwiązań? Pomijając samą tematykę badania i związane z nią kontrowersje w poszczególnych państwach należy zadać sobie pytanie o naszą prywatność. Warto bowiem podkreślić, że sztuczna inteligencja mająca do dyspozycji odpowiednią ilość danych może powiedzieć nam wszystko o każdym. I tutaj nie można nie odwołać się do brytyjskiego serialu Black Mirror, który w nieco karykaturalny sposób pokazuje nam skutki rozwoju technologii. W końcu wraz z jej rozwojem możliwości AI dawno już przestały być tylko science fiction i stały się rzeczywistością, co podkreśla powyższy ekseryment. Nadal jednak pozostaje nam odpowiedzieć sobie na pytanie czy chcemy takiej wiedzy?


Autorką wpisu jest Żaneta Gębka.