Fani Apple nie mogą narzekać na nudę. Im bliżej do tegorocznego WWDC, tym więcej pojawia się informacji na temat nadchodzących zmian w iOS. Najnowsze przecieki mówią o dużej aktualizacji aplikacji Poczta.

Każdy użytkownik iPhone’a, który korzysta na swoim telefonie z e-maila, zna natywną aplikację służącą do obsługi poczty elektronicznej. W moim przypadku jest to aplikacja, z której korzystam wiele razy każdego dnia. Jednocześnie jest to program, na który zwraca się niewielką uwagę. Nie wydaje mi się też, by wielu użytkowników z wypiekami na twarzy czekało na kolejne listy zmian publikowane przy okazji jego aktualizacji.

Chyba że spojrzymy na to, jakie nowości ma wprowadzić do Poczty (Mail) sztuczna inteligencja mająca z przytupem wejść do świata Apple wraz z premierą systemu iOS 18. Oczywiście obok systemu napędzającego iPhone’y nowych wydań doczekają się także iPady, Maki oraz Apple Watche, ale nie jest tajemnicą, że to właśnie na iOS skupia się największa uwaga technologicznego świata.

Apple Mail stanie się wszechstronniejsze dzięki AI

Dziennikarze portalu AppleInsider donoszą, że dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji i technik uczenia maszynowego aplikacja zyska mnóstwo przydatnych i ciekawych funkcji. Zacznijmy od tego, że znacznie poszerzy się zakres wyszukiwania z uwagi na to, że Poczta zyska dostęp do informacji pochodzących z Kontaktów, danych lokalizacyjnych, a także dokumentów przechowywanych w pamięci urządzenia. Do współpracy z Apple Mail zaprzęgnięty zostanie duży model językowy działający na urządzeniu, dzięki któremu w aplikacji pojawi się funkcja Smart Replies, czyli możliwość natychmiastowej odpowiedzi w postaci tekstu wygenerowanego przez sztuczną inteligencję, oczywiście w kontekście prowadzonej konwersacji.

Co szykuje Apple dla iMessage w iOS 18?

W jednym z moich wcześniejszych wpisów informowałem Was, że z możliwości generatywnej AI wreszcie skorzysta Siri. Przy okazji pojawienia się nowych informacji na temat innowacji w Poczcie, mówi się także o tym, że poprzez rozmowę z wirtualną asystentką będzie możliwa łatwa edycja tekstu. Chociaż dokładny sposób implementacji tej funkcji nie jest jeszcze w pełni znany, są przesłanki świadczące o tym, że Siri będzie mogła zmienić na przykład ton tekstu po tym gdy użytkownik powie „Uczyń ten tekst bardziej profesjonalnym”. Oznaczałoby to, że Siri będzie mogła analizować wiadomości e-mail i oferować konkretne sugestie lub generować odpowiedzi, nie tylko pasujące do kontekstu, ale przede wszystkim odpowiadające tonowi rozmowy, a zatem forma treści na ten sam temat będzie inna w zależności od tego czy korespondujemy ze znajomym, czy z szefem.

Apple Mail

To jeszcze nie wszystko. W ramach projektu BlackPearl Apple Mail w zyska możliwość automatycznej kategoryzacji e-maili na podstawie zawartego w nich tekstu. Osoby, które znajdują się blisko procesu deweloperskiego przekazały portalowi AppleInsider, że zaawansowane techniki uczenia maszynowego umożliwią identyfikację wiadomości pod kątem ich ważności w tym sensie, że aplikacja rozpozna czy są to e-maile, na które trzeba odpowiedzieć jak najszybciej czy można zrobić to później. Oprócz tego Poczta sklasyfikuje nadawców do kilku wstępnie zdefiniowanych kategorii:

  • Handel
  • Wiadomości
  • Inne
  • Promocje
  • Społecznościowe
  • Transakcje

AI poprzez Siri będzie również w stanie podsumowywać treść pojedynczych wiadomości e-mail oraz wątków, o czym dowiedzieliśmy się już wcześniej, gdy pojawiły się pierwsze konkretniejsze informacje na temat wdrożenia sztucznej inteligencji w oprogramowaniu Apple. Widać, że Apple zamierza wykorzystać potencjał nie tyle nowych narzędzi AI, ale też rozwiązań, które już posiada w swoim ekosystemie. Najpotężniejszym z nich jest z pewnością Siri, która mając dostęp niemal całego systemu, może tak naprawdę wprowadzić możliwości AI do każdej natywnej aplikacji bez konieczności pisania takiego programu od zera lub kosztownego przebudowywania na potrzeby sztucznej inteligencji.

Apple obróci logo na pleckach iPadów?

Przyznam, że cieszą mnie zapowiedzi zmian w Apple Mail, bo jak pisałem we wstępie, korzystam z tej aplikacji każdego dnia. Choć jeśli chodzi o pracę z tekstem, to w generatywnej AI dostrzegam olbrzymi potencjał i liczę na wiele usprawnień, to mam także nadzieję, że rozwijając Pocztę, deweloperzy Apple nie zapomną też o funkcjach niepowiązanych z AI i wreszcie doczekam się tak prostej rzeczy jak oznaczanie wiadomości jako przeczytana dopiero gdy sam kliknę tę opcję, a nie po tym jak po prostu otworzę podgląd wiadomości.