CERT Polska ostrzega przed groźnymi mailami z załącznikiem IMG. Malware Agent Tesla podszywa się pod rysunek techniczny. Możesz stracić wrażliwie dane.

Stosuję zasadę, iż nie otwieram załączników od nieznanych mi osób, jeśli nie spodziewam się danego pliku. Jeśli takowy otrzymam, kontaktuję się z danym podmiotem lub autorem i weryfikuję wiadomość. Może jest to nieco czasochłonne, ale pozwala to w dużej mierze zachować względne bezpieczeństwo danych trzymanych na urządzeniu. Szczerze polecam właśnie taką metodę postępowania w razie pojawienia się wątpliwości po otrzymaniu e-maila. Jak wynika z najnowszej informacji od CERTY Polska, próby zainfekowania komputera zdarzają się często. Tym razem, cyberprzestępcy za cel obrali sobie użytkowników systemu Windows. Losowe osoby otrzymują wiadomości z plikiem CHM, który udaje obraz w formacie IMG.

Malware
fot. CERT Polska

CERT ostrzega przed malware Agent Tesla i zachęca do kontaktu 799-448-084

Wystartowała nowa kampania malspamowa, w której cyberprzestępcy rozsyłają do użytkowników systemów Microsoft Windows wiadomości e-mail z załącznikiem, który przypomina do złudzenia plik IMG. Sęk w tym, że zamiast rysunku technicznego, znajduje się tam archiwum CHM, w którym zaszyto groźne malware. Konkretnie – to złośliwe oprogramowanie z rodziny Agent Tesla. Po kliknięciu obrazka, pojawia się okno, a w tle następuje instalacja szkodnika. Co dokładnie może nam zrobić Agent Tesla? W grę wchodzi kradzież wrażliwych informacji z komputera ofiary. Chyba nikt z nas nie chciałby, żeby problem dotknął jego urządzenia.

Metodą obrony jest przede wszystkim zdrowy rozsądek. Bądźcie więc czujni, a w razie, gdyby na waszą skrzynkę trafiła wspomniana wiadomość, skontaktujcie się z CERT Polska za pomocą formularza na stronie incydent.cert.pl. Możecie również wysłać wiadomości SMS na numer 799-448-084. W tym miejscu chcę przypomnieć Wam o aplikacji Cyberalerty, o której pisała dla Was Julia. To program tworzony przez ekipę popularnego polskiego serwisu internetowego traktującego o tematyce cyberbezpieczeństwa. Z raportów przesyłanych w ramach apki będziecie mogli dowiedzieć się o aktualnych zagrożeniach.

Radio FM zniknie z emisji między 2026 a 2030 rokiem