Jak długo pozostanie darmowe – tego nie wiadomo. Affinity Publisher w trakcie trwania Bety jest jednak do pobrania dla każdego na Windows oraz Mac bez żadnych kosztów. Karty kredytowej, do założenia konta również podawać nie trzeba.

Pobrałem, zainstalowałem, działa. Na szybko sprawdziłem podstawowe funkcje. Wygląda na to, że działają nie crashując aplikacji (Windows).

Affinity Publisher – indesign killer?

Affinity to rodzina oprogramowania konkurencyjna dla produktów Adobe. Warto dodać, że to tańsza konkurencja. Aktualną wersję Affinity Photo (odpowiednik Photoshopa) oraz Affinity Designer (odpowiednik Illustratora) można kupić za 240zł. Należy jednak pamiętać, że kupujemy konkretną wersję, gdy wyjdzie nowa – musimy ją również sobie kupić. To model, którym szło Adobe kilka lat temu, przed przejściem na Creative Cloud oraz znacznie tańszy (w ich przypadku) model subskrypcji.

Affinity Publisher ma być alternatywą dla InDesign. Skład, druk, publikacja dokumentów zarówno dla mediów cyfrowych, jak i papierowych.

Zastanawia mnie, czy decyzja o darmowej becie tego narzędzia uwarunkowana była tym, co Adobe robiło z promocją XD.

Jak możemy przeczytać na stronie Affinity Publisher – Soft jest kilka miesięcy od oficjalnego releasu, Twórcy bardzo chętnie poznaliby opinię użytkowników. To według mnie mądra decyzja, ponieważ daje jeszcze możliwość poprawienia niektórych funkcji lub stworzenia wodotrysków zaproponowanych przez społeczność.

Na stronie Affinity podkreśla, że jest to Beta i nie jest wolna od błędów. Warto przemyśleć dwa razy używanie jej w środowisku produkcyjnym.

Bardzo fajnie, że istnieje forum, na którym można zgłaszać błędy oraz sugestie. Jest to jednak zwykłe forum. Od dłuższego okresu używam Adobe XD i udzielam się na ich forum. Tutaj punkt muszę przyznać dla Adobe. Sposób komunikacji z teamem odpowiedzialnym za rozwój XD jest o wiele lepszy. Możliwość głosowania nad featurami, dając znać developerom, co jest ważne dla społeczności jest o wiele lepsza niż zwykłe posty i odpowiedzi. Po stronie Adobe bardzo podoba mi się status zgłoszonego buga/featurea – In backlog/in development etc.

Nie chcę wyjść na jakiegoś miłośnika produktów Adobe. Po prostu korzystam z nich o wiele więcej i bardziej znane mi są ich rozwiązania. Nie zmienia to jednak faktu, że bardzo kibicuję Affinity. To zdrowe dla rynku, aby istniała alternatywa i konkurencja. Daje to użytkownikowi możliwość wyboru i nie pozwala nawet monopoliście osiadać na laurach.

Jeśli interesuje Cię darmowa wersja beta Affinity Publisher – znajdziesz ją tutaj.