Adobe XD otrzymało wsparcie dla urządzeń z Alexą

Adobe XD otrzymało wsparcie dla urządzeń z Alexą

Opublikowano 23.07.2019 10:54 -


Adobe XD to jedno z najmłodszych dzieci firmy Adobe. Firma przywiązuje do niego dużą wagę, dzięki czemu aplikacja rozwija się bardzo dynamicznie. Znam już firmy, które przerzuciły się ze Sketcha właśnie na rozwiązanie Adobe.

Podczas zeszłorocznego Adobe MAX 2018 firma zapowiedziała wprowadzenie do Adobe XD CC głosowej obsługi prototypów w XD. Teraz Adobe poszło krok dalej i ogłosiło wsparcie dla obsługi Amazon Alexa na urządzeniach takich jak Echo Dot i Echo Show.

Adobe regularnie bada potrzeby swoich użytkowników i z najnowszej ankiety wynika ponoć, że coraz częściej projektanci UI zmuszeni są także do projektowania VUI, czyli głosowych interfejsów użytkownika. Wychodząc im naprzeciw, Adobe poszerza możliwości w swojej aplikacji XD, służącej projektantom do budowania i testowania interfejsów, właśnie o obsługę i prototypowanie interfejsów głosowych. Naturalnym ruchem było więc postawienie na rozwiązanie jednego z liderów rynku inteligentnych głośników. Amazon, przynajmniej w USA, stracił zaszczytne miano lidera, na rzecz Google, ale wciąż sprzedaje się mnóstwo głośników tego producenta.

wtyczka alexa do xd

Aktualizacja, poza wprowadzeniem samej Alexy, daje nam także wtyczkę, która pozwala na eksportowanie prototypów głosowych do Alexy, a następnie ich podgląd. Z pewnością możliwość wypróbowania swojego rozwiązania na rzeczywistym urządzeniu będzie pomocne zarówno dla projektanta, jak i może przede wszystkim dla klienta czy innych interesariuszy.

Alexa już niedługo będzie czytała wiadomości jak profesjonalistka

Do tej pory funkcje głosowe w XD były dość ubogie. Aplikacja pozwalała tylko na odtwarzanie mowy, gdy zrozumiała określone słowo. Teraz, z możliwością testowania na realnym urządzeniu, z pewnością stanie się ona ciekawą alternatywą dla wszystkich, projektujących interfejsy głosowe, zwłaszcza z myślą o głośnikach Amazona. Mam nadzieję, że w kolejnych aktualizacjach Adobe zdecyduje się na wsparcie dla głośników innych producentów.

3 - 5 Sep 2020
Jesteśmy na #IFA2020 - zobacz naszą relację