Adobe XD dostępny za darmo. Tak się miażdży konkurencję
Adobe XD dostępny za darmo. Tak się miażdży konkurencję

Opublikowano 16.05.2018 11:31 -


Jakby tego było mało - Adobe ma do rozdania 10 000 000 USD dla ludzi chcących pomóc w rozwoju XD. Adobe XD jest stosunkowo młodym produktem, który niedawno wyszedł z fazy beta. Nie przeszkadza mu to jednak być w ścisłej czołówce narzędzi do projektowania.

Teraz Adobe chyba chce w ciągu najbliższych lat uczynić go niekwestionowanym liderem. Nie będzie łatwo. Wyciągneli jednak największe z możliwych dział.

Adobe XD jest teraz dostępny całkowicie za darmo w planie starter.

 Tutaj pobierzesz za darmo XD

XD będzie darmowe bez ograniczenia czasowego. Nie będzie występowała również sytuacja, że w wersji za zero cebulionów będziemy mieli mniej funkcji. Za darmo będzie również na Maca ;) Działać będzie cały czas TypeKit oraz biblioteki CC.

Według uxtools.co produkty od Adobe mają bardzo silną pozycję jednak Sketch, póki co króluje. Od kiedy zaprzyjaźniłem się z Photoshopem, a było to już sporo lat temu, słyszałem od nadchodzącym Photoshop-killerze. Foto szop dalej żyje i ma się całkiem dobrze. Wydaje mi się, że właśnie photoshop killer przybył i oznajmił swoje plany - jest nim Xd. Nie chodzi mi o zabicie PSa swoimi funkcjami, ale przejęcie pałeczki po nim  jako sztandarowy produkt Adobe.

Wnioskuję to na podstawie długofalowych skutków, które Adobe może osiągnąć, udostępniając, swoją drogą genialne, narzędzie do prototypowania za darmo.

Należy wspomnieć, że to za darmo ma pewne ograniczenie. 1 prototyp na raz oraz 1 design spec. Jednak dla większości użytkowników takie coś starczy. Chodzi o prototyp, który możemy rozsyłać dalej, nie o ilość projektów - ta jest nieograniczona.

Adobe Xd - wprowadzenie

Adobe tym działaniem jest w stanie pokazać, że umieją dostosować się do potrzeb użytkownika, mają nowoczesne podejście. To im się przyda, ponieważ istnieje dość popularne przekonanie, że ich produkty są z zeszłej epoki, przedawniony i dodatkowo bardzo drogie. Przekonanie nie wzięło się znikąd, ale szanuję to, w jaki sposób będą z nim walczyć.

Czy Adobe stać na takie posunięcie, aby ich nowy, główny produkt poświęcić za darmo? Najwidoczniej tak. Mało tego -Adobe Uruchomiło fundusz o wartości 10 milionów dolarów, które zostaną rozdane twórcom pluginów pomagających rozwinąć ekosystem XD. WOW. Po prostu WOW. Tak się miażdży konkurencję. Oczywiście to miażdżenie jest wieloletnim procesem, ale sam pomyśl.

Możesz wierzyć lub nie, ale jest bardzo duża grupa ludzi, która projektuje aplikacje i strony w PSie. Dla tych ludzi przesiadka do XD jest już właściwie oczywista, ponieważ Adobe XD wspiera .psd i warstwy (sketcha też już wspiera). Jedna potężna grupa na pokład siup.

Teraz spójrz na freelancerów, którzy zaczną używać XD, ponieważ mogą na nim ciąć koszta, mają integracje, mogą w prosty sposób dostarczać prototypy. Jak się im powiedzie w branży bardzo prawdopodobne jest, że wykupią pakiet CC. Druga grupa.

Widzisz, tam dalej stoi bardzo rozproszona 3 grupa. To studenci i samouki. Dostali właśnie darmowe narzędzie, które jest bardzo dobrze wspierane, popularyzowane, darmowe szkolenia, rozwój pluginów (Adobe stawia;) ). Zaczną przygodę z designem właśnie z tym narzędziem. Za kilka lat trafią na rynek pracy z umiejętnością obsługi... produktów Adobe.

Wydaje mi się to bardzo dobrym, długofalowym posunięciem Adobe. Ciekawi mnie, czy Sketch podejmie rękawice i jak za rok-dwa będzie wyglądał udział XD w Rynku.

Swoją drogą właśnie powstał darmowy viewer .psd'ków :)