Zaprezentowane w tym roku MacBooki AIr, Pro to pierwsze komputery, które zostały wyposażone w autorski procesor Apple – M1. Producent wcześniej zapowiedział, że będzie z czasami odchodził od stosowania swoich sprzętach procesorów od Intela. Testy CPU M1 publikowane przez użytkowników, pokazują, że jest to bardzo wydajna jednostka. Zapewnia ona wysoki komfort pracy, niekiedy nawet lepszy od jednostek Intela. Producenci oprogramowania, publikując wersje swoich programów dostosowanych do M1, obalili przekonanie wielu osób, że będą z tym spore problemy, albo zabieg ten będzie nieopłacalny. Wśród dostępnych już programów, które natywnie współpracują z Apple Silicon jest m.in. Microsoft Office.

Microsoft idzie za ciosem. Przeglądarka Edge zoptymalizowana dla procesora M1 od Apple

Adobe Premiere Pro beta na Apple Silicon

Adobe również nie próżnuje. W ostatnich tygodniach do użytkowników trafiła przystosowana do M1 wersja Lightrooma. Teraz także poinformowano, że światło dzienne ujrzała pierwsza beta Premiere Pro. Producent zachęca do jej testowania. Oczywiście, jak to wersja beta, nie wszystkie funkcje są dostępne. Adobe wskazuje, że nie działają m.in. samouczki, panel biblioteki, obsługa wtyczek zewnętrznych firm. Nie udało się również przenieść wszystkich dotychczas znanych efektów audio oraz wideo. Użytkownicy mogą mieć problemy z uruchomieniem programu, jeśli mają ustawioną lokalizację na Chiny. Adobe Premiere Pro beta źle prezentuje rozmiar eksportowanego pliku, a w menadżerze projektu nie są dostępne wszystkie ustawienia. Mimo to program obsługuje formaty: H.264 oraz H.265 w MP4, MOV lub MXF, AVC Intra, XAVC-I i XAVC-L w MXF, ProRes w MOV lub MXF, JPG, PNG, GIF, WebP, HEIF / HEIC, AAC, WAV oraz M4A. 

Efekt Apple? Microsoft prawdopodobnie pracuje nad nowym procesorem opartym na ARM

Lista dostosowanych do M1 programów

Właściciele nowych MacBooków Pro, Air oraz Maca mini mogą już korzystać z wielu programów dostosowanych do Apple Silicon. 

Jeśli chcecie sprawdzić, czy Wasz ulubiony program został już wydany w wersji dla procesora M1 od Apple, to polecam zaglądać na stronę „Is Apple Silicon ready”. Znajdziecie tam najbardziej aktualną listę programów, z których możecie korzystać na komputerach Apple z M1, zarówno z wersji natywnych, jak i poprzez Rosetta 2.

Źródło: Adobe