Adobe aktualizuje politykę Creative Cloud dotyczącą starszych wersji aplikacji

Adobe aktualizuje politykę Creative Cloud dotyczącą starszych wersji aplikacji

Opublikowano 21.05.2019 13:27 -


Adobe wraz z nowymi update’ami usługi Creative Cloud diametralnie zmienia podejście względem poprzednich wersji aplikacji. Do tej pory subskrybenci usługi, poza najnowszymi wersjami aplikacji, mieli dostęp także do starszych wersji, co mogło cieszyć posiadaczy słabszych komputerów, użytkowników niektórych wtyczek czy zespoły pracujące na różnych wersjach oprogramowania.

Teraz sytuacja się zmienia. Najnowszy update narzędzi przyniósł także aktualizację licencji Creative Cloud. Do tej pory użytkownicy, poza najnowszą wersją, mieli dostęp do wszystkich poprzednich. W przypadku Photoshopa czy After Effectsa, były to nawet wersje CS 6. Od 10 maja, zgodnie z nową licencją, płacąc za subskrypcję, możesz używać tylko dwóch najnowszych wersji aplikacji od Adobe (w przypadku Acrobata jest to nawet tylko jedna najnowsza wersja).

Prawdopodobnie nie zmieni to wiele dla znacznej części użytkowników usługi Creative Cloud. Problem będą miały osoby korzystające ze specjalistycznych wtyczek, których autorzy nie rozwijają ich, gwarantując kompatybilność z najnowszymi wersjami programów Adobe. Zaboli to głównie osoby z branż video, motion designu czy realizacji muzyki, gdzie wtyczki potrafią być wielokrotnie droższe niż samo narzędzie, którego funkcje rozwijają. Nowa polityka Adobe to cios także dla zespołów, w których projektanci pracowali na różnych wersjach oprogramowania. Teraz cały zespół będzie musiał korzystać z najnowszego oprogramowania, bo w zdecydowanej większości na starszych aplikacjach nie otworzysz projektów, stworzonych w nowszych wersjach.

Creative Cloud aktualizacja polityki

Są także pewnie użytkownicy, niełapiący się do powyższych grup, którzy woleli korzystać z poprzednich wersji oprogramowania Adobe z różnych względów. Jedni woleli je, bo mając słabsze komputery, mogli pracować wydajniej, gdyż często nowe wersje są bardziej wymagające, inni bardziej ufali w stabilność starych, sprawdzonych wersji oprogramowania. Każdy z nich będzie oczywiście mógł dalej korzystać z zainstalowanego na komputerze oprogramowania, jednak zgodnie z najnowszą licencją będzie to nielegalne.

Nie wiem, co stało za decyzją Adobe. Być może były to problemy prawne, gdyż firma została ostatnio pozwana przez Dolby, za udostępnianie kodeków w starszych wersjach m.in. Premiera Pro, After Effectsa czy Audition. Wiem jednak, że jest na świecie wiele osób, które decyzja Adobe mocno zaboli. Jeżeli jesteś subskrybentem usługi Creative Cloud, to pamiętaj, aby regularnie aktualizować swoje programy, bo może się okazać, że mimo że płacisz za nie niemałe pieniądze, to używasz ich nielegalnie, bo przeoczyłeś dwie aktualizacje.

Wieści z Rozładowani.pl