Na Covidzie można zarobić. Wie o tym setka cwaniaków sprzedających po zawyżonych cenach maseczki, żele antybakteryjne czy rękawiczki. Wie o tym kumpel ministra Szumowskiego. Wie także moja sąsiadka, która w początkowej fazie lockdownu dostarczała szyte na maszynie maseczki całemu osiedlu. Wobec takiej okazji do zarobienia nie mogły przejść obojętnie wielkie firmy. OTCF – właściciel marki 4F, pod płaszczykiem dobroczynności (5% wartości netto ze sprzedaży maseczek idzie na wsparcie własnej fundacji) sprzedaje maseczki w sieci Żabka. Teraz własne maseczki zaczął produkować Adidas.

Adidas to jedna z najbardziej znanych marek produkujących odzież i sprzęt sportowy na świecie. Jej właścicielem jest Adidas AG – niemieckie przedsiębiorstwo produkujące obuwie i odzież sportową, założone w 1924 przez braci Adolfa i Rudolfa Dasslerów. Firma początkowo nazywała się Gebrüder Dassler Schuhfabrik i produkowała obuwie dla żołnierzy Wermachtu i niemieckich sportowców. W 1948 roku odmienne wizje braci doprowadziły do podziału firmy na dwie – nazwane od imion i nazwisk braci Adidas i Ruda. Tę drugą przemianowano później na Pumę. Do Adidas AG należy aktualnie także popularna marka Reebok.

Ten sam Adidas, znany na polskich osiedlach z dresów szelestów i czapek wpier*****, postanowił także zarobić coś na pandemii COVID-19. Na dzielni zadebiutowały właśnie nowe maseczki Adidasa wielokrotnego użytku. Charakteryzuje je ponadczasowy design – są czarne, a z boku ozdobiono je logo Adidasa. Idealnie sprawdzą się one zarówno do wypełniania zaleceń dotyczących zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej, jak i do ukrywania tożsamości w bardziej ulicznych sytuacjach. Nowa maseczka Adidasa idealnie fitować Wam będzie zarówno do dresu, jak i nieśmiertelnego zestawu skiety-klapki.

Przystępna cena (54,95 zł za trzypak), charytatywny wydźwięk akcji (10 zł z każdego sprzedanego zestawu maseczek na usta i nos Adidas przekaże na konto Save The Children’s Global Coronavirus Response Fund.) ponadczasowy design, który sprawdzi się zarówno w przypadku Sebastiana, jak i Karyny, to trzy niewątpliwe zalety maseczek Adidasa. Wady? Jedna. Ta maseczka praktycznie nie chroni nas przed wirusami. Można ją porównać do zawiązanej na ustach bandany czy innej chustki. Trzeba jednak przyznać, że Adidas nie ukrywa tego przed kupującym, a lista zastrzeżeń i wykluczeń jest dłuższa od samego opisu:

Ta maseczka na twarz i usta jest produktem z kategorii Fashion. Jest przeznaczona do użytku osobistego, nie spełnia żadnych wymagań medycznych. Maseczka nie była testowana pod kątem medycznym i nie posiada certyfikatu świadczącego o jej ochronnych właściwościach. Nie może być uznawana za produkt ochronny. Maseczka nie nadaje się do używania w służbie zdrowia, w domach opieki oraz w przypadkach wymagających zmniejszenia narażenia na zanieczyszczenie powietrza. Maseczka nie zapewnia ochrony ani Tobie, ani innym przed rozprzestrzeniającymi się wirusami. Maseczka, zakrywając usta i nos, może zapobiegać w rozprzestrzenianiu się wirusów i zarazków drogą kropelkową. Przed każdym użyciem, pierz ją w temperaturze 60°C, używając tradycyjnych środków piorących. Upierz przed pierwszym użyciem. Wymień warstwę, jeśli materiał będzie wilgotny. Noszenie maseczki nie zastąpi podstawowych zasad higieny. Zostań w domu, kiedy tylko to możliwe. Zachowaj odpowiednią odległość. Myj regularnie ręce, używając mydła. Nie dotykaj maseczki, kiedy ją nosisz. Maseczka nie spełnia standardów takich jak DIN149, EN143 lub innych wydanych na przykład przez NIOSH, i nie uzyskała certyfikatu zgodności z żadną z tych norm.

W przypadku maski z logo Adidasa rzeczywistość dogoniła memy. Mimo, że w praktyce nie chroni ona przed koronawirusem, wróżę jej świetlaną przyszłość. Być może nie będzie ona używana zgodnie z tym, czego oczekiwali projektanci z Adidasa, ale z pewnością jeszcze nie raz zobaczymy ją na ulicach polskich miast. Maski Adidasa możecie kupić tutaj.