Po trzyletnim śledztwie i głośnym ostatnio procesie sądowym, Amerykańska Komisja ds. równego traktowania w miejscu pracy (EEOC) oraz Activision Blizzard osiągnęły porozumienie.

W ramach ugody, Activision przeznaczy 18 milionów dolarów na fundusz odszkodowawczy dla pracownic i pracowników.

W zeszłym tygodniu, jak poinformował Wall Street Journal, EEOC ogłosiło, że trwały rozmowy z Activision Blizzard w sprawie porozumienia względem trwającego od wielu tygodni procesu. EEOC oskarżył producenta gier o przyzwalanie na seksistowską i przemocową atmosferę w miejscu pracy w ich amerykańskiej siedzibie. Pozew był poprzedzony materiałami dowodowymi zgromadzonymi podczas trzyletniego śledztwa w tej sprawie.

Activision Blizzard 21 września opublikowało na swojej stronie oświadczenie wraz z wypowiedziami prezesa spółki – Bobby’ego Koticka. Możemy w nim przeczytać, że firma wdraża kolejne procesy mające zapewnić komfort i bezpieczeństwo każdej osobie pracującej dla spółki. Kotick powiedział również, że w Activision Blizzard nie ma miejsca na traktowanie kogokolwiek seksistowsko lub nierówno.

18 mln USD odszkodowania Activision Blizzard i wiele zmian

W ramach ugody Activision Blizzard przeznaczy łącznie 18 milionów dolarów na odszkodowanie każdej pracownicy i pracownikowi, którzy zgłoszą, że doświadczyły lub doświadczyli seksizmu lub przemocy w tej firmie.

Poza funduszem dla osób dotkniętych seksistowskim traktowaniem, Activision wprowadzi również kolejne, nowe szkolenia oraz zmiany w ocenach działania osób pracujących w firmie. Dodatkowo firma zgodziła się uciąć wszelkie praktyki dyskryminacyjne, które do tej pory były na porządku dziennym dla wielu kobiet. Producent gier zatrudni również konsultanta, by zapewnić zgodność działania firmy z nowymi standardami pracy.

Dyrektor Activision Blizzard odchodzi z firmy. W tle protesty pracownicze

Tworzenie inkluzywnego miejsca pracy

Bobby Kotick odniósł się również do ugody:

W naszej firmie nie ma miejsca na dyskryminację, przemoc czy nierówne traktowanie kogokolwiek z jakiegokolwiek powodu, dlatego jestem wdzięczny odważnym pracownicom, które podzieliły się swoimi doświadczeniami. Jest mi przykro, że ktokolwiek doświadczył niewłaściwego traktowania, dlatego też pozostaję silnie zaangażowany w uczynienie Activision Blizzard jednym z najbardziej inkluzywnych, szanowanych i szanujących swoich pracowników firm.

Firma w swoich oświadczeniach mówi również o pozostawaniu w stałym kontakcie z wieloma instytucjami i organizacjami. Te relacje mają na celu polepszenie atmosfery w miejscu pracy dla każdej zatrudnionej w nim osoby.