Premiera iOS 14 według wielu developerów przyszła za wcześnie. Wersja GM ukazała się dzień przed oficjalnym udostępnieniem „finalnej” wszystkim użytkownikom iPhone’ów. To miało wpłynąć na opóźnienia w dostosowaniu aplikacji przez developerów do kolejnej wersji systemu na smartfony Apple. Nie mniej jednak cieszyliśmy się z widgetów na pulpicie, obrazu w obrazie, czy szuflady z aplikacjami. Zapachniało trochę Androidem, ale przecież Apple zawsze „robi wszystko lepiej”. Mi najbardziej do gustu przypadła możliwość zmiany domyślnej przeglądarki i klienta pocztowego, zamiast Safari i Mail.app.

iOS 14 – te aplikacje możesz już ustawić jako domyślne

Restart iPhone przywraca ustawienia aplikacji domyślnych w iOS 14

Nawet niedawno pisałem dla Was o przeglądarkach i klientach pocztowych, które zostały zaktualizowane i wspierają tę funkcję. Jak się jednak okazuje, opcja zmiany aplikacji domyślnych nie jest doskonała. Z punktu widzenia użytkownika wydaje się dość prosta. Zamiast jednej aplikacji, druga staje się domyślną. Proste? Proste. Coś tu jednak nie zadziałało. Po wybraniu naszej ulubionej przeglądarki bądź apki do maili i ustawieniu ich jako domyślne, ustawienie funkcjonuje do czasu wyłączenia telefonu. Bo jego restarcie przywracane są wcześniejsze ustawienia. Ponowna modyfikacja, restart i to samo. Zatem iOS 14 po zaniku zasilania urządzenia nie zapamiętuje tych ustawień.

Nowa wersja podstawowego tabletu. Poznajcie iPada ósmej generacji | Apple Event 2020

Inne bugi w iOS 14

Zauważyłem, że na moim iPhone pojawia się problem z widgetami. Po kilkukrotnym przesunięciu ekranu, na tym, na którym powinny być widgety, znikają, pozostawiając puste miejsce. Pomaga blokada urządzenia i ponowne jego odblokowanie. Z tego, co zaobserwowałem na Twitterze, użytkownicy często skarżą się, że mają problemy z aktualizowaniem oraz instalowaniem aplikacji. Muszą kilkukrotnie klikać w przycisk instalacji/aktualizacji bądź restartować urządzenie. Mi się to jeszcze nie zdarzyło. Mimo to zwróciłem uwagę, że czasami telefon potrafi złapać zawiechę. Nie trwa ona długo, ale jest zauważalna. Użytkownicy raportują również błędy z uprawnieniami dostępu aplikacji do galerii zdjęć. Konkretna sytuacja miała dotyczyć WhatsAppa. Po cofnięciu aplikacji dostępu do zdjęć, przy ustawieniu zdjęcia profilowego taki dostęp był.

Poznajcie Apple WatchOS 7 z mnóstwem nowości oficjalnie | Apple Event 2020

iOS 14 wydany za szybko?

Czyżby Apple za bardzo pospieszyło się z udostępnieniem iOS 14 użytkownikom? Może i tak, ale pewnie w najbliższym czasie dostaniemy kolejną aktualizację, tym samym naprawiającą napotkane błędy. Według ostatnich doniesień wersja iOS 14.2 ma być dodatkowo wzbogacona o wbudowane funkcje znane z aplikacji Shazam.