A Facebook bez zmian: "przypadkowo" zapisał kontakty 1,5 mln użytkowników

A Facebook bez zmian: “przypadkowo” zapisał kontakty 1,5 mln użytkowników

Opublikowano 18.04.2019 12:58 Aktualizacja: 18.04.2019 16:02 -


Tak, wszystko wskazywało na to, że Facebook stara się wychodzić na prostą i to koniec ich wpadek, jednak nie koniecznie. Business Insider poinformował, że Facebook przypadkowo, albo może nieumyślnie, zachował sobie kontakty z poczty od ponad 1,5 miliona nowych użytkowników serwisu.

Proceder funkcjonował od maja 2016 roku. Jeśli użytkownik wprowadzał swoje hasło do poczty w celu synchronizacji kontaktów, Facebook używał go, aby uzyskać dostęp do całej listy. Teoretycznie nic w tym dziwnego, gdyby nie fakt, że bez pytania o naszą zgodę, Facebook dodatkowo przesyłał całą zawartość na swoje serwery. Rzecznik serwisu szybko wydał oświadczenie:

„… stwierdziliśmy, że w niektórych przypadkach kontakty e-mailowe osób zostały również przypadkowo przesłane do Facebooka podczas tworzenia konta. Szacujemy, że przesłano nawet 1,5 mln kontaktów pocztowych osób. Te kontakty nie zostały udostępnione nikomu, a my je usuwamy”.

Jest to kolejny problem Facebooka. Parę miesięcy temu pisaliśmy o tym, jak serwis płacił nastoletnim użytkownikom za możliwość szpiegowania ich telefonów. Jeszcze wcześniej wyciekły informacje jak to Facebook pozwalał Netflixowi i Spotify czytać prywatne wiadomości swoich użytkowników (oba serwisy zapewniają, że tego nie robiły).

Facebook próbuje ratować się ukłonem do użytkowników, planując przywrócić funkcje czatu w aplikacjach mobilnych. Wiele osób było zawiedzionych, kiedy parę lat temu opcja ta została zastąpiona Messengerem. Więcej o tym w naszym ostatnim tekście.

Wieści z Rozładowani.pl