Kolejna dawka satelitów Starlink możliwa do obserwacji już dzisiaj.

Wczorajszy przelot Starlink był w miarę dobrze widoczny nad naszymi głowami. Ci, którym nie udało się pooglądać konstelacji, mają ku temu okazję dzisiaj w nocy.

Elon Musk obiecał dostarczać internet niemalże wszędzie, dlatego poczynania Starlink i całego SpaceX śledzą ludzie na całym świecie. W Polsce można już nabywać zestawy startowe, ale na razie ceny – jak na polskie warunki – odstraszają, bo pakiet taki kosztuje na dzień dobry około 2600zł, z późniejszymi miesięcznymi opłatami rzędu 450 zł (99 dolarów).

Satelitów Starlink jest już kilka tysięcy, a docelowo ma być ich nawet 60000. Stworzą one łańcuch, który zapewni dostęp do szerokopasmowego internetu nawet w najbardziej odległych zakątkach świata. Jestem ciekawy, czy ceny spadną, bo na razie odstraszają.

Przeloty Starlink nad Polską – piątek wieczór:

  • 22:33 – 19 satelity, widoczne „nad nami” (będą lecieć od południowego zachodu)
  • 00:10 – 19 satelitów, widoczne „nad nami” (będą lecieć od zachodu)
  • 01:46 – 16 satelitów, widoczne „nad nami” (będą lecieć od zachodu)
Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

Co to jest Starlink?

Najprościej rzecz ujmując, jest to internet szerokopasmowy dostępny dzięki satelitom. Firma Elona Muska, SpaceX rozpoczęła ten projekt kilka lat temu. Docelowo na orbicie ma znajdować się ponad 40 tysięcy satelitów, każdy zestaw składa się zazwyczaj z sześćdziesięciu sztuk. Tworzą one na orbicie pierścień, zapewniający dostęp do Internetu nawet w dżungli amazońskiej.

Starlink w Polsce – ceny

Od kilkunastu dni możliwe jest także oficjalne zamawianie Internetu Starlink do Polski. Ceny mogą jednak przeciętnego Kowalskiego początkowo odstraszać, bo już sam koszt montażu może nadszarpnąć niejeden budżet, szczególnie w czasach pandemii.

starlink polska
A dzisiaj powtórka! Nocka z satelitami Starlink - przeloty nad Polską 1

Za sam sprzęt zapłacimy bagatela 2269,00 złotych. Abonament miesięczny to koszt 449,00 złotych, a trzeba jeszcze doliczyć koszty dostawy i obsługi, które wynoszą 276,00 złotych. Podsumowując, gdyby cena miesięczna kształtowała się na poziomie około 100, a nawet 200 złotych, mogłoby to stanowić jakąś konkurencję i alternatywę dla „naszego” Internetu. Elon Musk jednak od początku zapewniał, że Starlink tani nie będzie, ale za to niezawodny.

Czy ceny w Polsce spadną? Obawiam się, że raczej nie, ewentualnie będą to kosmetyczne obniżki w zależności od kursów dolara.

W kolejnych tygodniach będą wysyłane następne loty Falcona z satelitami Starlink na orbitę. W planach na najbliższe miesiące natomiast SpaceX przewiduje rozwój misji komercyjnych w kosmos, a także dalszą współpracę z NASA. Nie można zapomnieć także o rozwoju projektu, który docelowo wyśle ludzi na Marsa. Jak widać SpaceX rośnie w siłę i się nie zatrzymuje. Jedno jest pewne – najbliższe lata mogą być ogromnym krokiem nie tylko dla człowieka, ale i dla ludzkości w podboju kosmosu.