Jesteśmy zwierzętami, które bardzo dobrze radzą sobie z zapamiętywaniem oraz zrozumieniem informacji w formie wizualnej. Do pomocy w tym zadaniu warto rozważyć bubbl – darmowe narzędzie do map myśli.
Mapy myśli chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. To doskonały sposób uczenia się oraz wizualizowania informacji. Powstało wiele badań, które potwierdzają benefity takiego sposobu organizowania informacji. Np. takie, takie lub takie. A, i jeszcze takie.
bubbl – zalety korzystania z map myśli
Nie chcę tutaj wchodzić za bardzo w detale związane z benefitami płynącymi z używania map myśli, to bardziej temat na odcinek podcastu (niegłupi pomysł). Twórca metody GTD (Getting Things Done) David Allen w swojej książce pisze o tym, że ludzki mózg jest w stanie pamiętać do 9 rzeczy, które mamy zrobić lub które mamy zaplanowane. Większa ilość spowoduje to, że zapomnimy i będziemy się niepotrzebnie stresować.
Kolejnym i chyba najlepszym plusem jest szybkość, z jaką jesteśmy w stanie przelewać nasze przemyślenia na mapę myśli. Wiadomo, kiedy piszemy, powinno to mieć sens, abyśmy się w tym połapali po jakimś czasie (bądź inni czytający nas). Przez to musimy budować kontekst, i to jest okej. Jeśli jednak założymy, że przeciętny człowiek jest w stanie:
- ręcznie zapisać od 22 do 31 słów na minutę, lub
- 120 słów na minutę przy użyciu klawiatury, lub
- wypowiedzieć 150 słów na minutę (rekomendowana prędkość do słuchania audiobooków)
- 200-300 słów na minutę, które jesteśmy w stanie przeczytać
To okazuje się, że wizualna organizacja kluczowych słów może być o wiele bardziej efektywna. Układ, połączenia, kolory, te elementy są nam w stanie zapewnić kontekst i pomóc zrozumieć, co autor miał na myśli.
I tutaj dochodzimy do sedna tego artykułu. Jeśli jesteście zainteresowani tworzeniem map myśli, powinniście sprawdzić bubbl.us. Darmowe (do 3 map na raz) narzędzie działające w przeglądarce i pozwalające na prosty eksport. Rozszerzenie jest już płatne. Są też inne benefity, ale żeby zacząć mapować to powinno wystarczyć. Narzędzie może okazać się przydatne przy rozwiązywaniu skomplikowanego, wielopoziomowego problemu w pracy. Sprawdzi się też przy poznawaniu sporego oprogramowania, które musimy przeprojektować, przepisać, a dokumentacja nie jest zbyt dobra i trzeba się w tym wszystkim odnaleźć. Bubbl.us można wykorzystać na studiach lub przy tworzeniu połączeń w organizacji czy wizualizacji, z jakimi produktami w korporacji nasz zespół ma styczność.
Jeśli interesują Cię takie tematy, możesz sprawdzić nasz WWWłaśnie podcast. Często tam o tym rozmawiamy. Dla przykładu: