Opłacasz abonament RTV? Jeśli nie, możesz spodziewać się wizyty kontrolera, który sprawdzi, czy masz u siebie telewizor lub radio. Sęk w tym, że wokół tematu narosło sporo mitów. Obalamy je razem z Pocztą Polską, czyli głównym zainteresowanym.

Choć uważam tę opłatę za krzywdzącą, regularnie opłacam Abonament RTV. Dzięki temu czuję, że mogę w sposób w pełni uzasadniony narzekać na jakoś telewizji rządowej, czy „narodowej”, jak twierdzą niektórzy. Zostawmy jednak na boku kwestie propagandowe, a skupmy się na samej opłacie audio telewizyjnej, która dotyczy większości Polaków. Naturalnie, spora grupa obywateli jest z niej zwolniona. Dotyczy to między innymi osób po 75 roku życia, inwalidów, weteranów czy emerytów o relatywnie niskich świadczeniach. Cała reszta powinna płacić. Jeśli tego nie robi, może spodziewać się kary. Aby ta została nałożona, musi najpierw dojść do kontroli i tutaj dochodzimy do meritum.

Abonament RTV

Abonament RTV – kto może dokonać kontroli?

Przede wszystkim żaden listonosz nie posiada odpowiednich uprawnień do przeprowadzenia kontroli. Do tej czynności oddelegowano konkretnych pracowników Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej. Na terenie Polski działa zaledwie kilkudziesięciu kontrolerów, którzy realizują powierzone im zadania. Co ciekawe, w internecie krążą plotki o tym, że liczba nakazów zapłaty rośnie lawinowo od kilku lat. To mit, ponieważ tak naprawdę liczba tytułów wykonawczych od dłuższego czasu utrzymuje się na jednakowym poziomie.

Kto może obawiać się kontrolerów?

Według informacji Poczty Polskiej przeważająca część kontroli dotyczy firmy i instytucji. Gospodarstwa domowe nie stanowią głównego obszaru zainteresowania. To istotna wskazówka. Najciekawsze jest jednak to, że nie istnieją żadne przepisy, które obligowałyby nas do konieczności wpuszczenia kontrolerów do domu lub samochodu. Mało tego, nie spotka nas z tego powodu żadna kara czy sankcja. Najzwyczajniej w świecie możemy odmówić kontroli… są jednak wyjątki. Właściwie dwa. Jeśli kontroler ma nakaz sądowy lub prokuratorski, będziemy musieli go wpuścić. Warto mieć też świadomość tego, że taka osoba musi legitymować się odpowiednią legitymacją określoną w rozporządzeniu.

Abonament RTV

Co nam grozi?

Abonament RTV za rok 2023 wynosi 8,70 zł w przypadku radioodbiornika lub 27,50 za odbiornik radio telewizyjny. Oczywiście to kwota za miesiąc. Ile może wynieść kara za nieopłacenie abonamentu? Tutaj w grę wchodzi 30-krotność miesięcznego zobowiązania, czyli 825 zł.

Przegłosowane! mObywatel staje się pełnoprawnym dokumentem. Podano konkretny termin