9. Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw

W dniach 16 – 18 października już po raz 9. przedsiębiorcy spotkają się z przedstawicielami najwyższych władz państwowych, samorządowych, kluczowych instytucji kultury i świata nauki. Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw, który w 12 ścieżkach tematycznych rozwinie hasło SMART – SAFE – SOLUTIONS, jak co roku odbędzie się w stolicy Górnego Śląska – w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Trwający trzy dni EKMŚP to okazja do spotkania ekspertów, przedstawicieli władz i doświadczonych przedsiębiorców. Organizatorzy planują wiele atrakcyjnych paneli dyskusyjnych i warsztatów, strefę wystawienniczą, strefę eksperta i networkingu. Program dyskusji będzie podporządkowany dwunastu ścieżkom tematycznym podczas których eksperci z całego świata zaprezentują szereg rozwiązań nie tylko dla sektora MŚP. Zaproszenie do podzielenia się swoim doświadczeniem i wiedzą przyjęli specjaliści i biznesmeni z: Kanady, Stanów Zjednoczonych, Chin, Słowenii, Ukrainy, Białorusi, Węgier, Niemiec, Singapuru, Ghany i Indii.

Zgodnie z dominującymi w 2019 roku trendami w zarządzaniu i biznesie pośród tematów tegorocznego Kongresu pojawiły, się w szerszej skali, zagadnienia związane z HR w przedsiębiorstwie oraz Start up’ami. Na rynek pracy wkroczyli millenialsi, pracownicy z tzw. pokolenia Y. Urodzeni w latach 80. i 90. XX wieku aktywnie korzystają z mediów i technologii cyfrowych. Charakteryzuje ich większa brawura, otwartość na nowe wyzwania. Ich obecność jest dla przedsiębiorców motywacją do przeprowadzania innowacji cyfrowych, a także zarządzania w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju, w trosce o planetę. Stąd też kolejna, nowa ścieżka – Think Eco! Wątki ekologiczne przenikają do niemalże wszystkich przestrzeni biznesowych – od rynku edukacji, przez zarządzanie, pracowników i HR, po sprawy miejskie, samorządowe, a nawet marketingowe. Bardziej świadome, ekologiczne spojrzenie na świat to już nie moda, to dobry trend – konieczność.

Kongresowi towarzyszą Targi Biznes Expo oraz skierowany do samorządów terytorialnych ogólnopolski program Samorząd Wspiera MŚP. Zadaniem projektu jest wyłonienie i promocja tych, którzy stwarzają dogodne warunki prowadzenia działalności przedsiębiorcom sektora MŚP. Podczas Kongresu odbędzie się gala finałowa i wręczenie wyróżnień zwycięzcom. Na tegorocznym EKMŚP nastąpi też, połączone z otwarciem wystawy, ogłoszenie wyników konkursu Śląska Rzecz 2019. Konkurs promuje dobre wzornictwo i design z woj. śląskiego i opolskiego. Organizatorem jest Zamek Cieszyn.

Pośród wydarzeń towarzyszących znalazła się także SoDA Conference #1 – Katowice.

Wydarzenie, w trakcie którego poruszony zostanie szereg tematów istotnych z punktu widzenia budowania przewagi konkurencyjnej firm z branży rozwoju oprogramowania. Omówione zostaną m.in. zagadnienia związane ze sprzedażą, marketingiem, HR, finansami, prawem i administracją. Odbędą się także: spotkanie członkowskie Regionalnej Izby Gospodarczej, Forum Akademicko – Gospodarcze oraz spotkanie Członków Rad Uczelnianych, Forum Inwestycji, Budownictwa i Nieruchomości.

Udział w Kongresie jest bezpłatny!
Na wydarzenie można zarejestrować się poprzez stronę Kongresu i przeznaczony do tego formularz na www.ekmsp.eu.

Ścieżka Cyfrowe przedsiębiorstwo

Tematyka cyfryzacji jest naszą współczesnością. Można ją postrzegać z wielu perspektyw: modelu biznesowego, firmy, jej wizji, obecności na rynku, a także z punktu widzenia zmiany otoczenia konkurencyjnego, czy też systemów IT. Cyfryzacja dotyka wszystkich obszarów działania przedsiębiorstwa, dlatego zakres zagadnień z nią związanych musiał znaleźć się na Kongresie. Dobrze przeprowadzona cyfrowa transformacja przedsiębiorstwa poprawia efektywność sprzedaży, produkcji, usługi. Zaproszeni na Kongres eksperci podpowiedzą, w jaki sposób właściwie zdefiniować cyfrowe potrzeby przedsiębiorstwa, w których obszarach można zastosować usprawnienia.

Ważnym blokiem tematycznym ścieżki Cyfrowe przedsiębiorstwo będą kierunki rozwoju rynku pracy w erze automatyzacji i robotyzacji. Odpowiedzi na pytania: Z jakim wiąże się ryzykiem, w Europie, w Polsce? Jaka jest rola MŚP w procesie automatyzacji rynku pracy?

Stała obecność w Internecie poza dostępem do szerokiego grona klientów ma swoją ciemną stronę w postaci zagrożeń i niebezpieczeństw ukrytych w sieci. Sposoby na to, jak zminimalizować ryzyko ataku w sieci, a także co zrobić, gdy jednak do niego dojdzie, zostaną zaprezentowane podczas Kongresu.

Szczegółowy plan ścieżki Cyfrowe przedsiębiorstwo

 1. Automatyzacja a rynek pracy.
 • Zagrożenia i możliwości dla rynku pracy w Polsce i Europie.
 • Automatyzacja w moim przedsiębiorstwie – skąd wziąć wykwalifikowanych pracowników?
 • Automatyzacja w MŚP – co zrobić, aby obyła się bez szkód?
 • Rola MŚP w procesie automatyzacji rynku pracy. Wykorzystajmy potencjał!
 1. Cyfrowa transformacja przedsiębiorstwa. Jak rozpocząć rewolucję?
 • Jakie obszary działalności biznesowej obejmuje transformacja cyfrowa?
 • Jak zdefiniować cyfrowe potrzeby mojego przedsiębiorstwa?
 • Sprzedaż/produkcja/usługi – jak cyfryzacja pomoże poprawić ich efektywność?
 • Skuteczna transformacja cyfrowa to zwiększenie możliwości pracowników – jakich narzędzi użyć?
  1. Kierunki rozwoju rynku pracy w erze robotyzacji i automatyzacji
 1. Rosnące zagrożenia bezpieczeństwa w Internecie
 • Rodzaje zagrożeń w sieci i szkody jakie niosą.
 • Zabezpieczenie firmy przed niebezpieczeństwem w sieci. Jak zrobić to dobrze?
 • Szkolenia pracowników fortyfikują przedsiębiorstwo!
 • Zostałem zaatakowany – jak zminimalizować szkody oraz straty wizerunkowe.

DailyWeb ojbęło wydarzenie patronatem medialnym.

Share
Disqus Comments Loading...
Autor
Dominika Chojnowska

Powiązane

Google zakończyło sprzedaż Pixel 4 i Pixel 4 XL, ale chyba poznaliśmy datę rozpoczęcia sprzedaży Pixela 5 i plany wypuszczenia składanego smartfona

Google zaprzestało sprzedaży w swoim oficjalnym sklepie smartfonów Pixel 4 oraz Pixel 4 XL. Na…

8 sierpnia, 2020

Skullcandy Indy FUEL – czy to w końcu słuchawki TWS dla mnie? Kilka pierwszych wrażeń

Marka Skullcandy to stały gość na łamach DailyWeb. Ich sprzęty są naprawdę dobrej jakości, za…

7 sierpnia, 2020

Wyciek danych z Intela. 20GB poufnych danych ujrzało światło dzienne

Intel zaliczka wpadkę. 20GB danych zawierających wewnętrzną dokumentację producenta wyciekło i krąży w internecie. Niebawem…

7 sierpnia, 2020

Reels – Instagram uruchamia konkurenta TikToka

Instagram uruchamia funkcję Reels, czyli tworzenie krótkich klipów wideo z wykorzystaniem utworów muzycznych. Analogiczne rozwiązanie…

7 sierpnia, 2020

Facebook i Twitter blokują wypowiedzi Donalda Trumpa na temat COVID-19

Facebook i Twitter zdecydowały się na zablokowanie wypowiedzi Prezydenta Donalda Trumpa na temat COVID-19. Portale…

7 sierpnia, 2020

Samsung ma prezent dla posiadaczy serii S10 i S20

Podczas Unpacked zobaczyliśmy nowego topowego smartfona Note 20, Note 20 Ultra, Galaxy Z Fold 2,…

6 sierpnia, 2020