8K jest dla cieniasów! Blackmagic Ursa Mini Pro nagra w 12K!

Opublikowano 17.07.2020 13:48 Aktualizacja: 17.07.2020 13:49 -


Nowa kamera Blackmagic Design przebija możliwości rywali i będzie rejestrować rekordową rozdzielczość. Dopiero co zachwycaliśmy się Canonem EOS R5, a Australijczycy postanowili bez problemu to przebić.

Blackmagic Design szybko zdobyła pozycję jednego z najlepszych producentów kamer dla profesjonalistów. Firma chwali się, że jej filozofią jest wspomaganie rozwoju kreatywności. Najnowszym produktem w gamie URSA jest Mini Pro 12K. Jak sama nazwa wskazuje - jest to pierwsza na świecie kamera potrafiąca rejestrować obraz w rozdzielczości 12K.

Lepsze video przy mniejszej wadze pliku? Tak, za 8 lat

12k przy 60 kl/s albo 8k przy 110 kl/s

Matryca Super 35 ma rozdzielczość 12,288 x 6480 pikseli (obraz 17:9) i zakres dynamiki tonalnej sięgający 14 stopni oraz natywne ISO równe 800. 12K oznacza, że każda klatka nagrywana przez Blackmagic ma 80 megapikseli. Możliwości URSA Mini Pro są naprawdę imponujące - 12-bitowy RAW 12K przy 60 kl/s, a do tego 8K przy 110 kl/s, 4K przy 220 kl/s. Kamera ma wbudowane filtry ND i wymieniane obiektywy z bagnetem PL. Elektryczny wizjer ma rozdzielczość 1920 x 1080 i został stworzony w technologii OLED.

blackmagic ursa mini pro
fot. Blackmagic Design

Do zapisywania obrazu używane będą karty pamięci SD UHS-II i CFast. Na body znajdziemy wejście USB-C do bezpośredniego nagrywania na dyski zewnętrzne, a także najbardziej popularne gniazda - 3.5 mm, SDI, LANC i oczywiście zasilanie. Dodatkowo producent oferuje (w cenie kamery) oprogramowanie DaVinci Resolve Studio do obróbki filmu. Dzięki odwzorowaniu koloru piątej generacji rejestrowane obrazy będą miały nie tylko wysoką rozdzielczość, ale też niezrównaną jakość.

ursa mini pro 12k
fot. Blackmagic Design

Do łatwiejszej obsługi producent wbudował dotykowy, czterocalowy wysuwany ekran LCD. Znajdziemy tam najważniejsze informacje takie jak format obrazu, ISO, szybkość nagrywania czy balans bieli. Będą tam też histogramy, status nagrywania na kartę i mierniki dźwięku. Co ważne, w kamerę wbudowano Bluetooth, dzięki któremu można obsługiwać urządzenie z pozycji urządzeń z iOS lub Android z 10 metrów. Blackmagic Design udostępnia nawet deweloperską wersję pliku SDK, dzięki któremu każdy będzie mógł stworzyć swoją aplikację do panowania nad URSA Mini Pro 12K.

Pierwsze problemy?! Canon EOS R5 może się przegrzewać

Blackmagic URSA Mini Pro 12K pojawi się w sprzedaży w przyszłym miesiącu i będzie kosztować 9995 USD. Doliczając podatek otrzymujemy około 50 tysięcy złotych... Sporo, ale w końcu to rekordowy sprzęt dla zawodowców.

Wieści z Rozładowani.pl